Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Przejęcie części majątku HVB przez UniCredit nieważne?

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 01-02-2008 21:36

Niemiecki sąd unieważnił zakup przez Unicredit majątku Banku Austria, którego częścią był Bank BPH

Bank Austria był częścią niemieckiej grupy HVB. W 2005 r. HVB wraz z całym majątkiem został kupiony przez włoski Unicredit. Pokłosiem tej wielkiej paneuropejskiej fuzji na naszym podwórku jest m.in. niedawne połączenie banków Pekao i BPH.

Gazeta Wyborcza pisze, że choć od fuzji Unicredit z HVB upłynęły już ponad 2 lata, niektórymi aspektami transakcji wciąż zajmują się sądy. Monachijski wydał zaskakujące orzeczenie, które unieważniło jedną z części fuzji - transakcję, na podstawie której HVB sprzedał grupie Unicredit wszystkie udziały w Banku Austria.

Mniejszościowi udziałowcy HVB złożyli w sądzie pozew, protestując przeciwko zaniżonej ich zdaniem wycenie Banku Austria. Włosi zgodzili się zapłacić Niemcom za austriacki holding ok. 13 mld euro, mali akcjonariusze uważają, że bank był wart kilka miliardów euro więcej.

Sąd nie zakwestionował ceny transakcji, ale uznał, że przed walnym zgromadzeniem akcjonariusze HVB nie zostali właściwie poinformowani o warunkach transakcji sprzedaży Banku Austria. I dlatego ją unieważnił, podaje GW.

Zarząd Unicredit oświadczył, że możliwie jak najszybciej odwoła się od decyzji monachijskiego sądu do drugiej instancji. Nie wiadomo, jakie mogą być konsekwencje całego zamieszania, ale mogą być one odczuwalne także w Polsce. Częścią Banku Austria był bowiem Bank BPH.

Gdyby okazało się, że Unicredit nie ma praw własności do Banku Austria, rodziłoby się pytanie, czy mógł zgodnie z prawem podzielić w ubiegłym roku Bank BPH na dwie części i przyłączyć większość jego majątku do Pekao.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021