Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Rynek rośnie jak na drożdżach. W tym roku może sięgnąć 100 mld zł

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 15-09-2020 11:34 | Aktualizacja: 15-09-2020 11:35

Handel internetowy to wielki wygrany pandemii Covid-19. Jego rozwój mocno oddziałuje również na polski rynek nieruchomości.

W podobnym tonie wypowiadał się Zbigniew Smyczyński, starszy menadżer ds. leasingu w P3 Logistic Parks, który wskazał, że sklepy internetowe wciąż stanowią tylko kilkanaście procent podmiotów działających w branży handlowej.

Jako jeden z głównych obszarów dalszego wzrostu Smyczyński wymienił e-grocery, czyli sprzedaż w sieci żywności. W 2019 r. ten segment był warty ok. 1 mld zł, ale skutki pandemii powinny mocno poprawić tegoroczny wynik.

Monika Duda, dyrektor zarządzająca DHL w Polsce odwołała się do skali globalnej, w której e-handel przekłada się na obroty o wartości 3 bln dolarów, z czego za 2 bln odpowiadają Chiny, a za nimi plasują się USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

W 2019 r. wartość e-handlu w Polsce wyniosła ok. 50 mld zł. W 2020 r. prognozy mówią, że rynek ten może sięgnąć kwoty nawet 100 mld zł.
Duda podkreśliła, że położenie geograficzne Polski będzie determinowało dalszy rozwój e-commerce, zarówno na potrzeby krajów ościennych, jak rynku krajowego. W tym celu potrzebna jest jednak dalsza rozbudowa infrastruktury logistycznej, zwłaszcza w byłych ośrodkach wojewódzkich oraz mniejszych miastach - tak, aby skracać czas dostaw do klientów końcowych.

Podobnie uważa Damian Kołata, dyrektor odpowiedzialny w firmie logistycznej Fiege za sektor e-commerce w Polsce i Europie Wschodniej.

Jego zdaniem Polska już jest międzynarodowym hubem logistycznym, czego dowodem jest osiem magazynów Amazona, który to nawet nie obsługuje jeszcze polskiego rynku, a także trzy centra Zalando.

Do dalszego rozwoju branży, w opinii Kołaty, konieczne jest przesuwanie infrastruktury w stronę wschodniej Polski, aby móc lepiej wykorzystać potencjał takich miast jak Białystok, Lublin, Rzeszów czy Przemyśl.

Property Forum jest największym wydarzeniem o rynku nieruchomości w Polsce. Jego organizatorem jest Grupa PTWP - wydawca m.in. PropertyNews.pl, PropertyDesign.pl oraz WNP.PL, a także organizator takich wydarzeń jak Europejski Kongres Gospodarczy czy 4 Design Days.

Więcej informacji z Forum szukaj na stronie PropertyNews.pl.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020