Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

"Nie będzie większych trudności z przedłużeniem systemu aukcyjnego"

Autor: Ireneusz Chojnacki
Dodano: 29-09-2020 10:14

- Fundamentalną i bardzo oczekiwaną zmianą przez rynek jest wydłużenie aukcyjnego  systemu wsparcia do 2026 roku. To pokazuje już wartość jaką zbudowaliśmy w oparciu o rynek aukcyjny. Spodziewam się, prawdę mówiąc, że nie będzie większych trudności z zatwierdzeniem tego systemu ponieważ mamy przedłużyć funkcjonowanie czegoś co się sprawdziło - mówi Michał Motylewski, managing counsel, kancelaria Dentons.


Upubliczniony w sierpniu projekt nowelizacji ustawy o OZE niesie ze sobą kilka istotnych zmian dla rynku OZE.

Zobacz także: Klimat to inwestycja na której możemy zarobić

- Fundamentalną i bardzo oczekiwaną zmianą przez rynek jest wydłużenie systemu wsparcia do 2026 roku. To pokazuje już wartość jaką zbudowaliśmy w oparciu o rynek aukcyjny. Wartość dla inwestorów i wartość również dla regulatora, który zaczyna osiągać z tego wymierne korzyści jeśli chodzi o udział energii ze źródeł odnawialnych i wzrost tego udziału w krajowym zużyciu energii – mówi Michał Motylewski, managing counsel, kancelaria Dentons.

Czytaj również: Ireneusz Zyska, Ministerstwo Klimatu: 10 GW to realny potencjał polskiego offshore

Michał Motylewski mówi, że projekt przedłużenia systemu aukcyjnego oceniany jest bardzo pozytywnie i wskazuje, że towarzyszy mu jeszcze jeden ważny element regulacyjny.

- To zapowiedź regulatora ze zwiększy przejrzystość systemu. Będzie publikował z wyprzedzeniem budżety aukcyjne, które pozwolą inwestorom zaplanować swoją działalność nie w perspektywie jednego roku, czemu towarzyszyła niepewność, a co jeśli nie zdążę w tym roku, tylko w perspektywie całego, okresu w którym instrument ten będzie wydłużony- mówi Michał Motylewski.System aukcyjny w, tak to powiedzmy, w obecny reżimie prawnym może działać do końca czerwca 2021, a po przedłużeniu ma funkcjonować do końca czerwca 2021.

- Zmieniamy system aukcyjny istotnie w stosunku do tego, jak został przez Komisję zatwierdzony po poprzedniej notyfikacji. Polski rząd będzie notyfikował tę zmianę w Komisji Europejskiej i Komisja ją oceni. Spodziewam się prawdę mówiąc, że nie będzie większych trudności z zatwierdzeniem tego systemu, ponieważ mamy przedłużyć funkcjonowanie czegoś co się sprawdziło. I co więcej - czegoś co jest traktowane w UE jako pewien system preferowany czy modelowy- mówi Michał Motylewski.

Wskazuje, że po przedłużeniu systemu aukcyjnego w zaplanowany sposób przynajmniej z technicznego punktu widzenia możliwe byłoby przeprowadzenie aukcji także w II połowie 2021 roku.

- Pozostaje pytanie czy ta nowelizacja w obecnym kształcie już wystarczy, żeby taka dodatkową aukcje w 2021 roku przeprowadzić, czy jakieś doprecyzowanie przepisów będzie jeszcze konieczne.
Rozumiem, że to jest mało kontrowersyjna kwestia, bardziej pragmatyczna żebyśmy na ostatnim etapie prac mieli pewność, że wszystkie elementy tego systemu ustawodawca kontroluje - mówi Michał Motylewski.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020