Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Tomasz Rogala nie ma złudzeń. Rynek dla węgla kamiennego się zmniejsza

Autor: Jerzy Dudała
Dodano: 18-09-2020 06:00

- Na pewno przyszłość sektora węglowego, w tym największej spółki, czyli Polskiej Grupy Górniczej, będzie zależała od tego, co bezpośrednio dzieje się w sektorze elektroenergetycznym, a zatem od zużycia węgla kamiennego - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

- Widzimy teraz wiele trudności - mówi Tomasz Rogala. I wskazuje m.in. na pandemię koronawirusa, która niekorzystnie wpłynęła na gospodarkę, gdyż przełożyła się na spadek zapotrzebowania na energię elektryczną.

- Chodzi też o wpływ regulacji unijnych, które bezpośrednio wpływają na sektor energetyczny - zaznacza prezes Tomasz Rogala. - Miejsce i rynek dla sektora węgla kamiennego się zmniejsza. Oczywiście te zmiany nie nastąpią z dnia na dzień, ale musimy mieć świadomość tego procesu. I przygotować na tę zmianę sektor węglowy i Polską Grupę Górniczą.

Prezes PGG wskazuje również, że w spółce wnikliwie obserwowany jest rynek i to, jak zmienia się zapotrzebowanie na węgiel. Tomasz Rogala zaznacza, że trzeba prowadzić cały czas procesy restrukturyzacyjne, by efektywność przedsiębiorstwa była jak najwyższa.

Polska Grupa Górnicza zmienia się w wielu obszarach. Przykładowo centrala spółki przechodzi dynamiczny proces cyfryzacji. Wdrażane są nowoczesne rozwiązania informatyczne i organizacyjne przynoszące oszczędności finansowe oraz zmniejszenie zatrudnienia.

Zobacz też: Nie mamy alternatywy dla węgla

Elektroniczne rozwiązania w zarządzaniu firmą okazały się bezcenne po wybuchu pandemii SARS-CoV-2, gdy wiosną 2020 roku wymogiem stało się dla firm tzw. dystansowanie społeczne. W organizmie o skali PGG, zatrudniającym ok. 41 tys. pracowników, udało się przenieść - bez jakichkolwiek strat w jakości i wydajności - do pracy w domach większość administracji. Obecnie w centrali PGG w Katowicach pracuje zaledwie ponad 400 osób.

Zobacz całą rozmowę z prezesem Tomaszem Rogalą, jaka została przeprowadzona podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021