Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

PE prosi władze Bułgarii o wyjaśnienia w sprawach korupcyjnych

Autor: PAP
Dodano: 16-09-2020 20:45

Członkowie Parlamentu Europejskiego skierowali do bułgarskich władz 29 pytań dotyczących m.in. dochodzenia łączącego sprawę prania brudnych pieniędzy z premierem Bojko Borisowem oraz innych głośnych skandali i afer korupcyjnych - poinformowała w środę agencja BTA.

Pytania zostały zadane przez grupę monitorowania demokracji, praworządności i praw podstawowych (DRFMG), będącą częścią Komisji Praworządności i Spraw Wewnętrznych (LIBE) europarlamentu.

Pod koniec sierpnia odbyło się posiedzenie tego zespołu dotyczące sytuacji w Bułgarii, w którym nie uczestniczyli Borisow i prokurator generalny Iwan Geszew. Sporządzone po tym spotkaniu dodatkowe pytania zostały opublikowane na stronie internetowej grupy i są adresowane do konkretnych urzędników bułgarskiego rządu i prokuratury.

Pytania dotyczą m.in. prowadzonego przez hiszpańską prokuraturę dochodzenia w sprawie domniemanego prania pieniędzy przez Borisowa, a także zdjęć, które pojawiły się w czerwcu br. i przedstawiają sypialnię premiera, a w niej szuflady pełne sztabek złota i banknotów o nominale 500 euro.

Bułgarskiemu prokuratorowi generalnemu postawiono pytanie, czy podległa mu instytucja w ogóle prowadzi dochodzenie w związku z domniemanym praniem pieniędzy przez Borisowa w Hiszpanii. Europarlamentarzyści chcą wiedzieć, na jakim etapie znajduje się śledztwo, biorąc pod uwagę, że bułgarska prokuratura została powiadomiona o tej sprawie przez władze hiszpańskie w 2019 r.

Kolejne pytanie dotyczy nagrania, na którym Borisow grozi "spaleniem" politycznej oponentki, lewicowej europosłanki Eleny Jonczewej. Bułgarska prokuratura proszona jest o wyjaśnienie, czy w tej sprawie toczy się dochodzenie, a jeżeli tak, na jakim jest etapie.

Europosłowie pytają również o praktykę prokuratury, polegającą na podawaniu do publicznej wiadomości nagrań i dokumentów związanych z toczącymi się dochodzeniami przeciw oponentom władz, które zgodnie z prawem powinny być objęte tajemnicą śledztwa.

Członkowie grupy zwracają się również bezpośrednio do Geszewa, dociekając, czy zamierza on skorygować swoje niezgodne z prawdą stwierdzenie, jakoby sierpniowe posiedzenie LIBE zostało zwołane na jego wniosek.

"W rzeczywistości spotkanie zainicjowała grupa PE i zaprosiła na nie Geszewa, który wysłał swoją zastępczynię" - czytamy w liście.

W dokumencie przypomina się, że według organizacji Reporterzy Bez Granic (RSF) Bułgaria znajduje się na 111. miejscu pod względem wolności prasy na 180 krajów ujętych w zestawieniu. Deputowani do PE, zauważając, że niektórzy dziennikarze spotykają się z groźbami i zastraszaniem, pytają, jak rząd zamierza zapewnić większe bezpieczeństwo pracownikom mediów.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020