Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kolumbia: Indianie obalili pomnik hiszpańskiego konkwistadora

Autor: PAP
Dodano: 17-09-2020 13:15

Indianie Misak obalili w środę w położonym na południowym zachodzie Kolumbii mieście Popayan pomnik hiszpańskiego konkwistadora Sebastiana de Belalcazara. Gest miał być formą protestu przeciwko przemocy wobec ludów tubylczych w historii tego kraju - pisze AFP.

"Siłą ludu udało nam się go obalić, jako symboliczny akt odrzucenia eksterminacji narodów" - powiedziała agencji AFP członkini plemienia Misak Diana Jembuel.

Według niej hiszpański zdobywca był "jednym z głównych odpowiedzialnych za niewolę oraz eksterminację rdzennej ludności i afrykańskich niewolników w regionie". Jak uzupełnia BBC, ludność tubylcza departamentu Cauca, w którym leży Popayan, obwinia Belalcazara o mordowanie ich przodków oraz grabież ziemi.

Indianie obalili statuę przedstawiającą hiszpańskiego konkwistadora na koniu za pomocą lin.

Belalcazar przewodził licznym ekspedycjom w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, zakładając wiele miast, m.in. obecną stolicę Ekwadoru Quito, Guayaquil, Cali czy Popayan, które powstało w 1537 r. - przypomina BBC.

Burmistrz miasta Juan Carlos Lopez potępił ten gest jako "akt przemocy wobec symbolu wielokulturowości miasta" - relacjonuje AFP.

Jak przypomina agencja, rdzenna ludność w departamencie Cauca od dawna toczy walkę o odzyskanie ziemi. Spotyka się także z przemocą ze strony grup finansowanych przez handlarzy narkotyków.

Wydarzenie z Popayan przypominało niedawne obalanie pomników postaci związanych z kolonializmem i handlem niewolnikami w USA, Wielkiej Brytanii, Belgii i na Martynice - pisze AFP. Ten ruch związany był z szerszą falą protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji, które wybuchły pod koniec maja po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda podczas brutalnej interwencji policji w Minneapolis w USA.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020