Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

SMS-owa dobroczynność kosztuje nas więcej niż dajemy

Autor: TVN24
Dodano: 04-02-2008 18:49

Organizacje pożytku publicznego i Centrum im. Adama Smitha apelują do Ministerstwa Finansów o objęcie SMS-ów na cele dobroczynne zerową stawką VAT.

Obecnie obowiązuje 22-procentowy podatek od każdego datku wysłanego przez komórkę. Resort rozważa tę prośbę - informuje TVN24.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha wyjaśnia, że zerowy VAT na SMS-y funkcjonuje od 2006 roku w Czechach. Rozwiązanie to rozciągnięto także na SMS-y wysłane w 2005 roku i zwrócono VAT organizacjom, które w ten sposób zbierały pieniądze na cele dobroczynne.

Według niego, również w Polsce możliwe byłoby przyznanie organizacjom społecznym po jednym numerze SMS, tak by przesłane SMS-y były zwolnione z podatku. Dodał, że w Czechach dobroczynność "eksplodowała" po wprowadzeniu tej zmiany.
- Aby wprowadzić zerowy VAT na SMS-y, wystarczy decyzja polityczna. Ani Unia Europejska, ani technika nie stoją na przeszkodzie temu rozwiązaniu - powiedział Sadowski.

Prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak powiedział, że w tym roku na konto orkiestry wpłynęło prawie 485 tys. SMS-ów, czyli ponad 2,5 mln zł. Podatek VAT od tej kwoty przekroczył 500 tys. zł

Owsiak przypomniał, że w tym roku wyjątkowo Ministerstwo Finansów przekazało równowartość VAT-u na podobną czy taką samą aparaturę jak ta, na którą kwestowała orkiestra. Jednak - jak zaznaczył - nie wystarczy jednorazowy gest, ale potrzebne są rozwiązania systemowe, by przesyłane pieniądze nie zasilały budżetu państwa, ale organizacje społeczne.

Według prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej, podczas SMS-owej zbiórki dla ofiar tsunami w Tajlandii budżet "zarobił" 800 tys. zł. - To nieprzyzwoite, że państwo zarabia na dobroczynności - powiedziała.

Ochojska dodała, że organizacja, która chce prowadzić zbiórkę przy pomocy SMS-ów, musi za każdym razem uzyskać pozwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warunkiem jest m.in. to, by operatorzy sieci komórkowych zrezygnowali z opłat. Najczęściej operatorzy godzą się, gdy akcja jest nagłośniona w telewizji.

Ministerstwo Finansów odpowiada, że obecnie trwa analiza przepisów o podatku VAT, zlecona przez ministra Jacka Rostowskiego.
- Jeśli prawnicy znajdą satysfakcjonujące rozwiązanie, zgodne z prawem UE, zaproponujemy zmianę obecnych przepisów - mówi rzecznik ministerstwa Jakub Lutyk.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021