Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Komitet protestacyjny: do górników dołączają hutnicy

Autor: Adam Sofuł
Dodano: 18-09-2020 17:05 | Aktualizacja: 18-09-2020 17:06

Związkowcy „Sierpnia 80” z Huty Bankowa, Arcelor Mittal i Sanpro Synergy dołączyli do reaktywowanego w ostatni poniedziałek Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego - poinformowała w piątek na Twitterze ta centrala związkowa.

„Sierpień 80” poinformował, że komisje zakładowe kilku zakładów hutniczych - m.in. Huty Bankowej i Arcelor Mittal dołączyły do Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.Zobacz też: Kopalnie oflagowane w ramach pogotowia strajkowego

Komitet został reaktywowany w poniedziałek przez działające na Górnym Śląsku i oraz w Zagłębiu Dąbrowskim związki zawodowe. Związkowcy ogłosili również pogotowie strajkowe w całym regionie.
Była to reakcja na plany rządu dotyczące górnictwa, których realizacja zaowocuje - jak twierdzą związkowcy - zamykaniem kopalń i likwidacją setek tysięcy miejsc pracy nie tylko w górnictwie, ale i innych wrażliwych branżach jak hutnictwo czy energetyka.

Zobacz też: Śląsk, Bełchatów, Lubelszczyzna... Górnicy chcą zewrzeć szyki. "Szykuje się armagedon"

Decyzja o reaktywacji komitetu zapadła po spotkaniu związkowców z przedstawicielami rządu 10 września, na którym strona rządowa zaprezentowała "Plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030" oraz projekt “Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”.

- Oba te dokumenty w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania przez stronę społeczną. Ich realizacja będzie równoznaczna z likwidacją większości przemysłu zlokalizowanego w województwie śląskim oraz utratą setek tysięcy miejsc pracy w górnictwie, przemyśle hutniczym i stalowym, a także w dłuższej perspektywie m.in. w branży motoryzacyjnej, która już dzisiaj znajduje się w głębokim kryzysie, a także w innych sektorach przemysłu energochłonnego - napisali członkowie MKPS w stanowisku skierowanym 14 września do premiera Mateusza Morawieckiego.

Związkowcy domagają się, by w dalszych negocjacjach wziął udział szef rządu. - MKPS oczekuje, że negocjacje z udziałem Pana Premiera rozpoczną się najpóźniej do 21 września w Katowicach. W przeciwnym razie zostaniemy zmuszeni do podjęcia radykalnych akcji protestacyjnych w całym regionie - czytamy w poniedziałkowym liście do premiera.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021