Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny Puls Rynku: Mniejsza zmienność towarzyszy oczekiwaniu na decyzje banków centralnych

Autor: DM IDMSA
Dodano: 05-02-2008 09:36

Wczorajszy dzień upływał pod znakiem stabilizacji dolara do większości walut. Waluta amerykańska zdołała utrzymać piątkowe minima zanotowane w stosunku do euro i funta.

Indeks dolarowy oscylował w pobliżu ostatnich minimów lokalnych. Opublikowane w dniu wczorajszym kolejne dane z USA wskazywały na słabość rynku pracy. Raport Challenger’a ujawnił wzrost liczy planowanych zwolnień Nieco lepsze okazały się dla dolara dane na temat zamówień przemysłowych, które wzrosły w grudniu o 2,3%, powyżej oczekiwań analityków. Biorąc pod uwagę jednak całkowita liczbę zamówień przemysłowych w 2007r., to wzrost był najsłabszy od 2002r.

Rynki oczekują na czwartkową decyzje ECB i Banku Anglii odnośnie stóp procentowych, czemu towarzyszy dość ograniczony zakres wahań na większości par walutowych. W między czasie słabsze dane napływające z gospodarki amerykańskiej powodują, że perspektywy dalszego rozluźniania polityki monetarnej przez Fed pozostają jednym z głównych tematów. W takiej sytuacji w dalszym ciągu może utrzymywać się presją na dolara.
Dzisiaj poznamy dane na temat indeksów aktywności gospodarczej w sektorze usług z Wielkiej Brytanii i strefy euro, a także odpowiednik tych indeksów z USA (ISM). Najistotniejsze jednak będą dane na temat sprzedaży detalicznej z Eurolandu.

EURPLN

Poniedziałkowy poranek przyniósł istotne umocnienie się złotego. Spadki na EURPLN były dynamiczne i doprowadziły do przełamania istotnego wsparcia na poziomie 3,56, co odtworzyło drogę w okolice kolejnych istotnych wsparć. Sytuacja techniczna sprzyja kontynuacji trendu wzrostowego na złotym. Dodatkowe wsparcie nasza waluta zyskuje na skutek oczekiwań na kolejne podwyżki stóp w Polsce, gdzie gospodarka zmaga się z inflacją. Opór wyznacza strefa 3,5780-3,58, gdzie złoty powinien być na nowo kupowany. Linia poprowadzona po ostatnich minimach na wykresie dziennym wyznacza wsparcie dopiero w rejonie 3,5450.

EURUSD

Sytuacja techniczna na wykresie eurodolara wskazuje na szeroki zakres wahań. Obecnie znajdujemy się blisko ostatnich maksimów lokalnych na EURUSD, jednak impet wzrostowy wyhamował i bardzo prawdopodobnej jest, że dzisiejszy dzień przyniesie zamknięcie poniżej poziomu 1,48. Wczoraj eurodolar obronił poziom wynikający z 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 1,4955 a dopełnienie struktury obecnie kształtującej się fali korekcyjnej nastąpi poniżej poziomu 1,4780. Czynnikiem, który może zaszkodzić euro będzie publikacja słabszych niż oczekiwano danych, w szczególności dotyczących sprzedaży detalicznej. 20-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza wsparcie na poziomie 1,4740

GBPUSD


GBPUSD kontynuował wczoraj wzrosty w okolice 1,98, po tym jak istotne wsparcie geometryczne w postaci 50% zniesienia fib zostało obronione. W dalszym ciągu docelowy poziom wzrostów znajduje się 40pkt. powyżej wczorajszego maksimum, gdzie znów pojawią się dość atrakcyjne poziomy do sprzedaży GBP. Nadchodzące dane z gospodarki brytyjskiej pozostają słabe, co sprawia, że część analityków spodziewa się obniżki stóp procentowych o 25pb na czwartkowym posiedzeniu BoE. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI z sektora usług będzie najprawdopodobniej również słabszy. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,97.

USDJPY

Szeroki zakres wahan i brak wyraźnego kierunku na GBPUSD nie sprzyja inwestycjom na parze USDJPY. Najlepszą wydaje się być obecnie stategie opcyjne zakładające wybicie się USDJPY w jednym z kierunków z szerokiego pasma wahań pomiędzy poziomem 105 a 108. Słabsze dane z gospodarki japońskiej napływajace w ostatnim okresie wzmagają obawy o to, że warunki ekonomiczne w nadchodzacy miesiacu mogą pogorszyc się w takim stopniu, że bank centralny byłby skłonny obniżyc oprocentowanie z i tak bardzo niskiego poziomu 0,5%. Dlatego decyzje BoJ w najblizszym czasie moga budzić większe zainteresowanie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021