Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Chiny: Były deweloper, który krytykował Xi, skazany na 18 lat więzienia za korupcję

Autor: PAP
Dodano: 22-09-2020 10:11

Były deweloper, niegdyś wysoko postawiony członek Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Ren Zhiqiang, który krytykował przywódcę ChRL Xi Jinpinga za odpowiedź na pandemię koronawirusa, został we wtorek skazany na 18 lat więzienia za korupcję – poinformował sąd.

69-letni Ren, były prezes grupy deweloperskiej Huayuan, który był również wpływowym blogerem, musi też zapłacić 4,2 mln juanów (2,37 mln zł) grzywny - ogłosił sąd w Pekinie na swojej stronie internetowej.

Sąd uznał Rena za winnego defraudacji lub sprzeniewierzenia 111 mln juanów (62,7 mln zł) i przyjęcie 1,25 mln juanów (706 tys. zł) łapówek. Miał również dopuścić się nadużyć, w wyniku których państwowe firmy straciły 117 mln juanów (66 mln zł), a on sam zarobił 19,41 mln juanów (10,96 mln zł).

Według komunikatu Ren oddał wszystkie nieuczciwie zarobione pieniądze, "z własnej woli przyznał się do wszystkich zarzutów", przyjął wyrok i nie zamierza się od niego odwoływać.

Kontakt z Renem urwał się marcu, wkrótce po opublikowaniu przez niego w mediach społecznościowych eseju, w którym zarzucił KPCh, że w niewłaściwy sposób zareagowała na epidemię koronawirusa. Nie wymienił Xi z nazwiska, ale napisał: "stał tam nie cesarz pokazujący swoje nowe szaty, ale błazen, który zdjął ubranie i uparcie twierdził, że jest cesarzem".

Były deweloper, który w przeszłości zajmował wysokie stanowiska w KPCh w Pekinie, został w lipcu wydalony z partii za "poważne naruszenia dyscypliny i prawa" - informowała partyjna komisja dyscyplinarna. Zarzucano mu między innymi, że "stracił wiarę w ideały", "porzucił pierwotną misję", nie dostosowywał się do partii "w ważnych, zasadniczych sprawach", "szkalował wizerunek partii i kraju", był nielojalny i nieszczery wobec partii.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020