Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Litwa szykuje się na zamknięcie granicy z Białorusią

Autor: PAP/rs
Dodano: 22-09-2020 10:15 | Aktualizacja: 22-09-2020 10:26

Litwa przygotowuje się na ewentualność zamknięcia granicy z Białorusią – oznajmił we wtorek minister transportu Jarosław Narkiewicz. Poinformował, że z Polską jest uzgadniana możliwość alternatywnej trasy przewozowej z pominięciem Białorusi.

"W tym tygodniu z ministrem infrastruktury Polski (Andrzejem Adamczykiem) będziemy rozmawiali właśnie o zwiększeniu przepustowości przez Polskę w przypadku, jeżeli w krytycznym momencie przyjdzie pominąć Białoruś" - powiedział Narkiewicz w rozmowie z radiem publicznym LRT.

Poinformował, że podległy mu resort kontaktuje się też z Ukrainą, by zwiększyć przepustowość na granicy polsko-ukraińskiej, oraz z Łotwą w sprawie poprawy infrastruktury na przejściach granicznych pomiędzy Łotwą a Rosją.

W ubiegłym tygodniu prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że jego kraj "jest zmuszony" zamknąć granicę z Polską i Litwą, a także wzmocnić ochronę granicy z Ukrainą.

Narkiewicz we wtorek poinformował, że pomimo tych zapowiedzi i trwającego kryzysu politycznego na Białorusi, na granicy litewsko-białoruskiej nie ma kolejek i "praca odbywa się w normalnym trybie".

Tymczasem prezes Litewskiego Zrzeszenia Przewoźników Linava Romas Austinskas wskazuje, że w wyniku zaostrzenia przez stronę białoruską kontroli ciężarówek na granicy z Litwą przewoźnicy mają opóźnienia w dostawach towarów. Zdrożał też sam przewóz, gdyż przewoźnicy sami powinni zapłacić za dodatkową kontrolę na granicy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020