Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

800 największych firm przemysłowych w Polsce

Autor: Oskar Filipowicz
Dodano: 24-09-2020 13:00

Orlen, PGNiG i Lotos, a więc państwowi potentaci w drodze do kapitałowego połączenia, a także PGE, KGHM i Tauron otwierają listę 800 największych firm przemysłowych w Polsce. W szerokiej czołówce obsadzonej głównie przez państwowe podmioty branży energetyczno-paliwowej zmieściły się także - jako liderzy sektora prywatnego w przemyśle - firmy branży motoryzacyjnej, chemicznej, budowlanej i metalurgicznej.

Magazyn Nowy Przemysł i portal WNP.PL przedstawiają zestawienie największych firm reprezentujących główne gałęzie polskiego przemysłu. W wykazie uwzględniono spółki zajmujące się bezpośrednio produkcją i wydobyciem surowców oraz te, które świadczą usługi dla przemysłu.

Chodzi głównie o energetykę, transport i logistykę, przetwórstwo i dystrybucję stali. W rankingu ujęto też budownictwo przemysłowe i szeroko zdefiniowany przemysł maszynowy jako dostawcę środków produkcji.

Zestawienie obejmuje wartość sprzedaży, zysk netto, aktywa, kapitał własny - wszystkie te parametry w ujęciu rocznym (2018 i 2019). Informację o firmie uzupełniają adresy (pocztowy i www), opis działalności wg PKD oraz nazwisko osoby zarządzającej. Sprzedaż w roku 2019 pełni rolę kryterium porządkującego bazę firm, które najlepiej obrazuje skalę ich działalności.

Dane zaczerpnięto z kompleksowego badania kondycji 10 tysięcy firm, jakie przeprowadziło Bisnode Polska.

Ranking ma w wyjątkowym 2020 roku szczególne znaczenie. To dane obrazujące stan kluczowych podmiotów polskiego przemysłu niejako „za pięć dwunasta”, tuż przez wybuchem pandemii, wiosennym lockoutem i kolejnymi trudnymi miesiącami – dla niektórych czasem głębokiego kryzysu czy stagnacji, dla innych intensywnego „odmrażania”. Z pewnością porównanie tych danych z przyszłorocznym rankingiem będzie przyczynkiem do ciekawych wniosków.

Warto wspomnieć, że w tym wyjątkowym roku podwójny, wrześniowy numer magazynu Nowy Przemysł poprzedzał zorganizowany w dniach 2-4 września Europejski Kongres Gospodarczy, do którego stanowi rodzaj merytorycznego wprowadzenia. Tym samym łączy on walory „raportu z pandemii” z wielowątkowym wstępem do ważnej europejskiej debaty gospodarczej.

Ranking do obejrzenia (wygodna wyszukiwarka danych) i pobrania w strefie premium.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021