Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Hiszpania: Media: liczne ofiary Covid-19 to m.in. efekt złego zarządzania służbą zdrowia

Autor: PAP
Dodano: 24-09-2020 14:56

Wysoki wzrost zakażeń koronawirusem w Hiszpanii oraz rosnąca liczba zgonów na Covid-19 jest według mediów nie tylko efektem nadejścia drugiej fali epidemii, ale i wynikiem pogłębiających się w ostatnich latach problemów w zarządzaniu publiczną służbą zdrowia.

W ocenie rozgłośni Cadena Ser epidemia obnażyła słabość funkcjonowania hiszpańskich placówek służby zdrowia. Madryckie radio odnotowało w czwartek, że Hiszpania jest absolutnym liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby ofiar Covid-19.

Jak przypomniała rozgłośnia, tylko pomiędzy wtorkiem a środą zanotowano 130 zgonów na Covid-19 i ponad 11,2 tys. nowych infekcji koronawirusem - dzienny bilans ofiar epidemii jest więc najwyższy w Europie. Od początku epidemii w Hiszpanii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 694 tys. osób, z których 31 tys. zmarło.

Tezę o złym zarządzaniu hiszpańską służbą zdrowia popiera też dziennik "El Mundo", który zarzuca ministerstwu zdrowia błędy w planowaniu, zbyt niskie płace personelu medycznego, a także małą troskę o uzupełnienie niedoborów pracowników szpitali.

"Według rozmaitych studiów w publicznej służbie zdrowia Hiszpanii brakuje dziś około 90 tys. pracowników" - informuje w czwartek wydawany w Madrycie dziennik.

Jak pisze gazeta, tylko w 2019 roku z powodu niezadowolenia sytuacją na krajowym rynku pracy z Hiszpanii wyjechało ponad 2,5 tys. lekarzy.

"El Mundo" przytacza też przeprowadzone dwa miesiące przed wybuchem epidemii badanie, z którego wynikało, że ponad połowa hiszpańskich lekarzy czuje się "zawodowo wypalona".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020