Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Francja: Prezydent daje libańskim liderom 4-6 tygodni na realizację mapy drogowej

Autor: PAP
Dodano: 27-09-2020 20:27

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który zaangażował się w rozwiązanie kryzysu w Libanie, powiedział w niedzielę, że daje władzom tego kraju 4-6 tygodni na wprowadzenie w życie zaproponowanej przez Paryż mapy drogowej w celu wyjścia z obecnego impasu.

Zarzucił libańskiej klasie politycznej "zbiorową zdradę" po tym, gdy desygnowany pod koniec sierpnia na premiera Mustafa Adib zrezygnował z utworzenia rządu, gdyż nie mógł porozumieć się z prezydentem Michelem Aounem w sprawie obsadzenia resortów, w tym najważniejszego - ministerstwa finansów.

Libańskie partie polityczne "ponoszą pełną odpowiedzialność" za tę porażkę - podkreślił Macron podczas konferencji prasowej w Paryżu. Libańscy przywódcy mają "ostatnią szansę", aby wywiązać się ze swoich zobowiązań, utworzyć rząd i uzyskać pomoc międzynarodową - dodał.

Przypomniał, że mapa drogowa zaprezentowana 1 września pozostaje aktualna i obecnie od strony libańskiej zależy, czy skorzysta z ostatniej szansy.

Partie polityczne w Libanie zobowiązały się wobec prezydenta Macrona, który ten był w Bejrucie na początku września, do utworzenia w ciągu dwóch tygodni gabinetu kompetentnych i niezależnych ministrów.

Francuski prezydent zaatakował też szyickie ugrupowanie zbrojno-polityczne Hezbollah, które według niego "nie powinno się uważać za silniejsze niż jest". Hezbollah "nie może być jednocześnie armią w wojnie przeciwko Izraelowi, milicją przeciwko cywilom w Syrii i szanowaną partią w Libanie. To do niego należy wykazanie, że szanuje Libańczyków jako całość, jednak w ostatnich dniach wyraźnie pokazał coś przeciwnego" - podkreślił.

Liban, który w przeszłości należał do imperium kolonialnego Francji, gwałtownie potrzebuje pomocy finansowej, ale Francja i inne światowe mocarstwa oraz MFW odmówiły jej udzielenia, dopóki w kraju nie zostaną wprowadzone poważne reformy. Kryzys jest w dużej mierze spowodowany trwającą od kilkudziesięciu lat systematyczną korupcją i niegospodarnością klasy rządzącej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020