Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Raport KOBiZE z rynku CO2 - sierpień 2020

Autor: Dariusz Ciepiela
Dodano: 30-09-2020 11:17

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KIBiZE) opublikowało swój kolejny, miesięczny raport, w którym prezentowane są informacje dotyczące uwarunkowań rynkowych mających wpływ na europejski system handlu emisjami (EU ETS).

W najnowszym, sierpniowym wydaniu znajdują informacje na temat kształtowania się cen jednostek EUA/EUAA/CER w sierpniu oraz wybrane, zbiorcze dane z rynku pierwotnego i wtórnego dotyczące jednostek EUA i CER.

Ponadto, w numerze zamieszczono informacje na temat, m.in. aktualizacji prognoz cen uprawnień EUA w latach 2020-2022, raportu Agora Energiewende, polityki klimatycznej Wietnamu, kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem systemu EU ETS we wrześniu 2020 r., a także pozostałe informacje związane z polityką klimatyczną i innymi systemami ETS na świecie.


Z raportu wynika, że ceny uprawnień jednostek EUA w sierpniu po początkowym okresie konsolidacji i wejściu w krótkoterminowy trend boczny potrafiły wybić się z poziomu ok. 25 euro osiągając wartości bliskie poziomu 30 euro.

Ostatecznie jednak kupującym nie udało się sforsować tego poziomu. Wzrostom mogły sprzyjać mniejsze wolumeny uprawnień sprzedawane na aukcjach, wstrzymanie pracy elektrowni jądrowych we Francji, czy informacje o pojawieniu się na rynku funduszy hedgingowych.

Statystycznie, uprawnienia EUA w sierpniu 2020 r. zyskały na wartości 9,21 proc. (licząc od dnia 31 lipca br.).

Średnia arytmetyczna cena EUA oraz CER z 21 transakcyjnych dni sierpnia wyniosła odpowiednio 26,82 euro oraz 0,29 euro. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX wyniósł blisko 35,16 mln, natomiast wolumen jednostek CER - ok. 0,07 mln.

Sierpień był kolejnym miesiącem z rzędu, który charakteryzowała bardzo wysoka zmienność cen uprawnień EUA. Ich zakres w sierpniu wyniósł 4,12 euro, przy czym minimum na poziomie 25,37 euro  odnotowano w dniu 13 sierpnia, natomiast maksimum na poziomie 29,49 euro - w dniu 28 sierpnia.

Statystycznie, gdyby stworzyć średnią z ostatnich 6 miesięcy, to średni zakres cen uprawnień w tym czasie wyniósłby aż 5,24 euro.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020