Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Dalsze spadki indeksów

Autor: DM IDMSA
Dodano: 07-02-2008 11:40

Znaczny wzrost zapasów ropy,
Pszenica w cenie

Lepsze dane o wydajności pracy pomogły rynkom tylko na krótką chwilę, indeksy amerykańskie zakończyły dzień na minusie, szczególnie jeśli chodzi o największe spółki (Dow Jones) oraz nowe technologie (Nasdaq 100). Ceny kontraktów na obligacje nie rosły, jak ma to zwykle miejsce, co może sugerować, że traderzy uważają kolejne obniżki oprocentowania za coraz mniej prawdopodobne.

Wczorajsze dane o zmianie stanu zapasów ropy wykazały największy wzrost od 4 lat – ilość baryłek ropy naftowej wzrosła o ponad 7 mln, benzyny zaś o 3.5 mln. Dane te wpływają różnie na rynek, jednak w przypadku takiego zwiększenia zapasów ceny spadły o ponad 1 USD w przeciągu godziny. Ceny kontraktu na benzynę spadły poniżej ważnego wsparcia 225 USD. Spadły również ceny produktów pochodnych, w tym oleju opałowego. Ropa z Morza Północnego (Brent) nie zanotowała aż takiego spadku.

Wobec utrzymującej się siły dolara w ostatnich sesjach ceny metali stabilnie rosną, szczególnie jeżeli chodzi o złoto i miedź. Metal szlachetny wrócił już ponad poziom 900 USD, co może sugerować kontynuację wzrostów, nie sądzimy jednak aby tak szybko został przełamany niedawny podwójny szczyt na 934 USD. Tymczasem cena miedzi sięga już ponad 330 USD, po stabilizacji w rejonie 320 USD i to pomimo faktu, że Chińczycy świętują nowy rok i nie są obecni na rynku.

Na rynku pszenicy nastąpił wyraźny powrót do hossy. Pszenica typu spring, ceniona przez producentów z uwagi na wysoką zawartość białka, podrożała na giełdzie w Minneapolis o dopuszczalny limit (30 centów za buszel) na każdej z ostatnich sześciu sesji. Giełda rozważa podniesienie limitu do 40 centów. Tylko w tym roku pszenica w Minneapolis podrożała o 46%. Powodem są niewielkie zapasy, a także obawy, że farmerzy w tym roku przerzucą się na uprawę soi i kukurydzy. Tymczasem wygląda na to, że ceny wspomnianych zbóż wyhamowały trend wzrostowy.

Soja marzec
(ZSH8)
Na rynku trwa korekta. Przełamanie zaznaczonego poziomu może oznaczać jej pogłębienie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021