Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Na autostradach zastąpiło ich państwo, wciąż chcą pomagać

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 13-10-2020 14:00

Jesteśmy gotowi współuczestniczyć w obsłudze nowego systemu poboru opłat, a wcześniej w jego tworzeniu. Z pewnością po naszej stronie jest więcej kompetencji w tym zakresie niż u administracji, która podjęła się bardzo trudnego zadania - podkreślił Marek Cywiński, prezes spółki Kapsch Telematic Services, w rozmowie z portalem WNP.PL.

Firma Kapsch była wykonawcą i pierwszym operatorem krajowego systemu poboru opłat. Wówczas za system odpowiedzialna była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Następnie, w listopadzie 2018 r., przejął go Główny Inspektor Transportu Drogowego, którego Kapsch został jednym z podwykonawców, a od 1 lipca 2020 r. pobór opłat przejęła Krajowa Administracja Skarbowa.

- Kapsch dalej pełni istotną rolę w obsłudze systemu ViaTOLL, obsługując cały moduł techniczny - ten, który jest najistotniejszy, na podstawie umowy, która została przedłużona w 2018 r. - wskazał Cywiński.


- Istotne jest, że udało się nam stworzyć w Polsce zespół ekspertów, którzy tymi kompetencjami mogą się dzielić w naszej grupie. Kapsch Telematic Services obecnie m.in. w całości obsługuje bułgarski system opłat. Jednocześnie spółka uczestniczyła w jego budowie - podkreślił Cywiński.

- Nie jesteśmy już uzależnieni od jednego projektu, nie jesteśmy już, jak kiedyś SPV, spółką celową, którą powołano na potrzeby projektu ViaTOLL - zaznaczył, dodając, że Kapsch jest w stanie wesprzeć w pełnym zakresie administrację w tworzeniu nowego systemu poboru opłat w Polsce.

Zobacz też: Szlabany mają zniknąć z państwowych autostrad

Rozmowę z Markiem Cywińskim przeprowadzono podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020