Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Francusko-irańska antropolożka czasowo zwolniona z więzienia

Autor: PAP
Dodano: 03-10-2020 21:49

Francusko-irańska badaczka Fariba Adelkhah została czasowo zwolniona z więzienia w Iranie - poinformował w sobotę jej adwokat. Antropolożkę skazano w maju na pięć lat pozbawienia wolności za naruszenie bezpieczeństwa narodowego.

Adelkhah ma przerwę w odbywaniu kary - przekazał na Twitterze jej adwokat Said Dehghan. Dodał, że badaczka musi nosić na kostce elektroniczną bransoletkę i przebywa obecnie ze swoją rodziną. Prawnik wyraził także nadzieję, że jego klientka już nie wróci do więzienia.

Władze Iranu nie skomentowały jak na razie tej informacji - pisze agencja Reutera. Komitet wspierający badaczkę przekazał, że jej zwolnienie z więzienia wiązało się z przyczynami zdrowotnymi.

Adelkhah została wraz z socjologiem Rolandem Marchalem, który przybył do niej z prywatną wizytą, aresztowana na lotnisku w Teheranie 5 czerwca 2019 roku. Oskarżono ich o spiskowanie przeciw "bezpieczeństwu narodowemu" i "uprawianie propagandy" przeciwko irańskim władzom.

Według komitetu obrony badaczy zarzuty te są całkowicie bezpodstawne.

16 maja sąd skazał Adelkhah na pięć lat więzienia. Iran odrzucił kilkakrotne wezwania francuskich władz do jej uwolnienia, kierowane m.in. przez prezydenta Emmanuela Macrona i ministra spraw zagranicznych Jean-Yves'a Le Driana. Władze Iranu, które nie uznają podwójnego obywatelstwa uznały to za niedopuszczalną ingerencję w wewnętrzne sprawy tego państwa.

Badaczka od grudnia 2019 roku do lutego bieżącego roku prowadziła strajk głodowy, by zaprotestować przeciwko swojemu uwięzieniu.

Roland Marchal został uwolniony i przekazany władzom Francji w marcu w ramach akcji wymiany więźniów.

W ostatnich latach irańska Gwardia Rewolucyjna aresztowała kilkadziesiąt osób z podwójnym obywatelstwem, w większości pod zarzutem szpiegostwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020