Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Hiszpania: Oskarżany przez sąd wicepremier odmawia podania się do dymisji

Autor: PAP
Dodano: 08-10-2020 13:06

Lider lewicowej partii Podemos i wicepremier Hiszpanii Pablo Iglesias odmówił w czwartek podania się do dymisji w związku z tzw. sprawą Diny dotyczącą kradzieży telefonu. W środę do Sądu Najwyższego skierowano wniosek o postawienie Iglesiasa w stan oskarżenia.

Śledztwo znane jako sprawa Diny dotyczy kradzieży telefonu komórkowego pochodzącej z Maroka Diny Bousselham, byłej bliskiej współpracowniczki szefa Podemos i działaczki tego ugrupowania.

W środę Sąd Karny i Administracyjny w Madrycie skierował do Sądu Najwyższego wniosek o postawienie Iglesiasa w stan oskarżenia. W czwartkowych deklaracjach wicepremier podkreślał, że nie ustąpi ze stanowiska.

Poparcia Iglesiasowi udzielił także premier Pedro Sanchez, przyłączając się do innych członków rządu, którzy od środy solidaryzują się z szefem partii Podemos.

W 2015 roku Bousselham zgłosiła kradzież swojego telefonu komórkowego, który - jak wynika z policyjnego śledztwa - po kilkunastu miesiącach trafił w niejasnych okolicznościach do Iglesiasa. Ten jednak oddał kartę z telefonu właścicielce dopiero w 2017 roku.

Z dochodzenia wynika też, że przez co najmniej półtora roku obecny wicepremier posiadał skradziony telefon. W tym czasie miało też dojść do zniszczenia informacji zapisanych na karcie pamięci urządzenia.

Powołujące się na materiały z śledztwa media zaznaczają, że sprawa Diny ma bezpośredni związek z osobą byłego madryckiego komisarza policji Jose Manuela Villarejo, oskarżonego m.in. o korupcję, szantaże i nielegalne zakładanie podsłuchów, w którego domu znaleziono kopie folderów zapisanych na telefonie Bousselham.

Radio Cope przypomina, że Iglesias zgłosił sprawę na policję dopiero w marcu 2019 roku, kiedy część hiszpańskich mediów powiązała temat kradzieży telefonu Bousselham z możliwością znajdowania się w nim informacji obciążających lidera Podemos.

Sąd Karny i Administracyjny zarzuca wicepremierowi m.in. składanie fałszywych zeznań przed organami ścigania i zniszczenie zapisanych na karcie telefonu danych. Zgłaszając sprawę policji Iglesias miał podawać nieprawdziwe informacje i przedstawiać siebie jako ofiarę mającej go skompromitować operacji.

Marcin Zatyka

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020