Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Jedyny taki ranking. Oto 40 największych firm budowlanych w Polsce

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 14-10-2020 06:02 | Aktualizacja: 14-10-2020 07:15

Od ponad 400 mln zł do blisko 7,6 mld zł - przychodami w takim przedziale legitymują się firmy, które znalazły się na liście 40 największych podmiotów na polskim rynku budowlanym. Portal WNP.PL - jako jedyny - publikuje ranking, który przygotowała firma badawcza Spectis.

- W wyniku słabych wyników osiągniętych w 2019 r., bądź w rezultacie upadłości, ranking top 40 opuściły m.in. takie podmioty jak PBG, Elektrobudowa i Energopol-Szczecin. Na listę top 40 awansowały natomiast m.in. firmy Atlas Ward, Takenaka Europe i Colas Polska - wyjaśnił Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego Spectis.
Dodał, że w 2019 r. wejście na listę 40 największych firm budowlanych zapewniało odnotowanie przychodów na poziomie przekraczającym 400 mln zł.

- Tymczasem jeszcze dwa lata wcześniej do wejścia na listę wystarczało przekroczenie 300 mln zł. Natomiast aby dostać się na szeroką listę 250 największych firm budowlanych, należało osiągnąć w 2019 r. przychody powyżej 100 mln zł - dodał.

Metodologia rankingu

Raport „Firmy budowlane w Polsce 2020-2025” analizuje największe firmy budowlane m.in. pod kątem przychodów, portfela zamówień, rentowności, zatrudnienia, planowanej strategii, produktywności oraz realizowanych kontraktów - zarówno w ujęciu sektorowym, jak i regionalnym.

Raport skupia się na firmach wykonawczych zarejestrowanych w Sekcji F (Budownictwo) Polskiej Klasyfikacji Działalności. W szczegółowej analizie pominięto firmy budowlane o wąskiej specjalizacji, które nie pełnią roli generalnych wykonawców i których rola ogranicza się do świadczenia usług podwykonawczych.
- Przykładami tego typu firm są podmioty specjalizujące się w robotach geotechnicznych czy instalacyjnych. Firmy takie eksperci Spectis uwzględnili jednak w szerokiej liście 250 największych firm budowlanych, będącej dodatkiem do pełnego raportu - wskazał Sosna.

- W związku z tym, że w raporcie analizowane są firmy zarejestrowane jako budowlane, nie uwzględniono w nim grup stricte deweloperskich, które zarejestrowane są poza Sekcją F Polskiej Klasyfikacji Działalności - dodał.

W raporcie pojawiają się natomiast firmy budowlane prowadzące jednocześnie działalność deweloperską bądź podmioty budowlane wchodzące w skład grup deweloperskich.

Poniżej prezentujemy dokładną listę największych firm budowlanych w Polsce według przychodów ze sprzedaży za 2019 r. (w stosunku do 2018 r.).

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020