Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Allegro ożywi WIG20

Autor: Adam Sofuł
Dodano: 14-10-2020 10:29

Już w czwartek – trzy dni po imponującym debiucie - platforma handlu internetowego Allegro wejdzie w skład indeksu WIG20 grupującego największe spółki warszawskiej giełdy. Zmieni to nieco układ sił w składzie indeksu.

Allegro z marszu wskoczyło na giełdowe podium. Spółka po imponującym debiucie – na pierwszej sesji cena akcji wzrosła o prawie 63 proc., w drugim dniu swojej giełdowej egzystencji również zaliczyła dwucyfrowy wzrost, tym razem o 14 proc., i z kapitalizacją 81,8 mld zł - jest obecnie największą pod tym względem spółką na polskiej giełdzie.

zobacz też: Allegro na giełdzie. Szalony debiut, szalona cena

Stąd szybka decyzja o włączeniu jej do indeksu największych spółek WIG20 (a co za tym idzie - do WIG30). Allegro „wypchnie” z WIG20 weterana tego indeksu – mBank („przodek” mBanku – BRE był notowany w pierwszym składzie indeksu w 1994 roku), a z WIG30 – Energę.

zobacz też: Telekomy uratowały notowania WIG20

mBank spadnie do indeksu średnich spółek mWIG40 – spychając do sWIG 80 odzieżową grupę Vistula Retail Group (skądinąd też weteran – dwie z firm, które dziś tworzą tą grupę – Vistula i Wólczanka - również były w pierwszym składzie indeksu w 1994 r.).

Allegro nie zmieni układu sił

Analitycy wskazują, że wejście Allegro do WIG20 nieco zdywersyfikuje skład tego indeksu, ale nacisk możemy położyć na słowo nieco...

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020