Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

55 czystych technologii pomoże Unii osiągnąć neutralność klimatyczną

Autor: Kalina Olejniczak
Dodano: 14-10-2020 14:57

Zielony wodór, niskoemisyjne paliwo lotnicze i elektryczne ciężarówki to niektóre z 55 czystych technologii, które mogą pomóc Unii Europejskiej osiągnąć cel neutralności klimatycznej do połowy stulecia - wynika z raportu Capgemini Invent.

Raport ma stanowić przewodnik dla decydentów i inwestorów poprzez zidentyfikowanie technologii i projektów, w które UE mogłaby zainwestować, wykorzystując pieniądze ze swojego budżetu i funduszu naprawczego po pandemii.

W analizie przyjrzano się 200 projektom i wybrano 55 technologii „gotowych do inwestycji”, które mogą przynieść wyniki szybko i na dużą skalę do 2030 i 2050 roku.

Razem mogą one stworzyć rynek towarów i usług o zerowej wartości  790 miliardów euro rocznie i zredukować emisje o 871 milionów ton.

Technologie te będą wymagały rocznie około 144 miliardów euro inwestycji publicznych i prywatnych.  W ten sposób powstanie 12,7 miliona miejsc pracy, a każde zainwestowane 1 euro może wygenerować 9 euro przyszłych obrotów na rynkach europejskich do 2050 r.

Czytaj też: Góra unijnych euro na wodór. Trzeba jednak postawić na zielony, a nie na niebieski czy szary

Wybrane projekty to gigafabryki modułów słonecznych, ogromne pływające morskie farmy wiatrowe, produkcja zielonego wodoru na dużą skalę i rozwój sieci OZE w celu zapewnienia 100 proc. energii odnawialnej, a także technologie bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla.

W sektorze przemysłowym projekty obejmują produkcję materiałów zastępujących beton, produkcję zielonego wodoru w rafineriach, wychwytywanie dwutlenku węgla do produkcji stali, przejście na paliwa niskowęglowe w procesach ciepłowniczych.

W branży transportowej projekty obejmują gigantyczne zakłady produkcyjne do produkcji niskoemisyjnych paliw dla lotnictwa, ekologiczne statki napędzane amoniakiem oraz infrastrukturę żeglugową, elektryfikację ciężarówek i infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych.

W lipcu Komisja Europejska przedstawiła fundusz w wysokości 750 miliardów euro na pomoc w wyjściu z pandemii, co stanowi dodatek do pakietu długoterminowego budżetu o wartości ponad 1 biliona euro. Z łącznej liczby 1,83 biliona euro 30 proc. przeznaczono na cele klimatyczne.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020