Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Microsoft angażuje się w projekt wychwytywania CO2

Autor: Kalina Olejniczak
Dodano: 15-10-2020 14:54 | Aktualizacja: 15-10-2020 15:42

Microsoft zawarł z norweskim koncernem Equinor porozumienie, którego celem jest rozwój badań możliwości magazynowania dwutlenku węgla. Największa na świecie firma programistyczna zobowiązała się w styczniu do usunięcia takiej ilości CO2 do 2050 r., jaką wygenerowała od 1975 r. oraz do zainwestowania 1 miliarda dolarów w technologię usuwania CO2.

Microsoft zostanie partnerem technologicznym w projekcie Northern Lights, będącym częścią  norweskiego programu rozwoju technologii wychwytywania dwutlenku węgla w zakładach przemysłowych oraz przechowywania go pod dnem morskim.

Czytaj też: 55 czystych technologii pomoże Unii osiągnąć neutralność klimatyczną

- Naszym celem jest nie tylko wniesienie naszej technologii i know-how, ale także zbadanie, w jaki sposób nowe rozwiązania, takie jak projekt Northern Lights, mogą pomóc nam osiągnąć nasze własne cele klimatyczne - przekazał w oświadczeniu prezes firmy Microsoft Brad Smith.

Projekt Northern Lights jest realizowany we współpracy z Shellem i Totalem.

Rząd norweski ma pokryć 80 proc. kosztu pierwszego etapu tworzenia złoża CO2 w wysokości 751 milionów dolarów. W złożu można byłoby składować 1,5 miliona ton CO2 rocznie.

- Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) to sprawdzona technologia, która może odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji energii i przemysłu w różnych sektorach, aby osiągnąć międzynarodowe cele klimatyczne” - powiedziała Irene Rummelhoff, dyrektor wykonawczy Equinor.

Czytaj też: Największe fundusze i ubezpieczyciele zobowiązują się do dużych redukcji emisji CO2

Brad Smith z Microsoftu podkreślił na konferencji prasowej, że ważne jest stworzenie systemu opłat za usuwanie dwutlenku węgla i jego trwałe przechowywanie. - Ta nowa technologia ma kluczowe znaczenie dla firmy takiej jak Microsoft. Wierzę, że będziemy jedną z wielu firm, które są zainteresowane zakupem usługi wychwytywania i składowania CO2  - powiedział.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020