Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. Prawie połowa Polski w czerwonej strefie

Autor: PSZ/PAP
Dodano: 15-10-2020 17:45

Zakaz organizowania wesel w strefie czerwonej oraz ograniczenie liczby ich uczestników w strefie żółtej, to niektóre z nowych obostrzeń, które na konferencji prasowej ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. W strefie czerwonej od 17 października znajdą się 152 powiaty, czyli prawie połowa Polski.


- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała. Podstawowe zalecenie z wiosny musi wrócić do nas również teraz - zostań w domu - oznajmił premier Mateusz Morawiecki.- Wciskamy hamulec z całej siły - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił, jest to konieczne dla utrzymania wydolności systemu ochrony zdrowia. W związku z tym w czerwonej strefie od 17 października znajda się 152 powiatyW żółtej strefie dozwolone będą zgromadzenia publiczne do 25 uczestników. Zupełnie zawieszona zostanie za to działalność basenów aquaparków i siłowni.

W weselach uczestniczyć będzie mogło najwyżej 20 osób, ale zakazana będzie zabawa taneczna. Prócz tego szkoły wyższe i średnie mają w pełni przejść na nauczanie hybrydowe. Wydarzenia sportowe będą możliwe bez udziału publiczności, zaś kulturalne z maksymalnie 25-procentowa publicznością.

Działalność placówek gastronomicznych zostanie ograniczona do godzin 6-21, poza jedzeniem na wynos. Zajęty będzie mógł być tylko co drugi stolik.

Z kolei w transporcie publicznym zajętych będzie mogło być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Ograniczenia dotkną także zgromadzeń religijnych. Podczas uroczystości na jedną osobę będą musiały przypadać 4 metry kwadratowe powierzchni.Jeszcze więcej obostrzeń będzie obowiązywać w czerwonej strefie. Tu dojdzie do ograniczenia liczby osób mogących przebywać jednocześnie w placówkach handlowych. Prócz tego od 19 października będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych w tym wesel.

Szkoły wyższe i średnie przejdą w pełni na nauczanie zdalne. Ponadto w zgromadzeniach publicznych będzie mogło brać udział co najwyżej 10 osób a na uroczystościach religijnych będzie obowiązywał limit co najmniej 7 metrów kwadratowych na jedną osobą.


W czerwonej strefie, czyli obszarze z największymi restrykcjami, od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

W czwartek lista objętych czerwoną strefą powiatów powiększyła się do 152 z wszystkich 16 województw. Na liście znalazło się też 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

W woj. dolnośląskim czerwonym obszarem objęte będą powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki.

W woj. kujawsko-pomorskim powiaty: aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek.

W woj. lubelskim powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość.

W woj. lubuskim powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski.

W woj. łódzkim powiaty: bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice.

W woj. małopolskim powiaty: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów.

W woj. mazowieckim powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa.

W woj. opolskim: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki.

W woj. podkarpackim powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów.

W woj. podlaskim powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki.

W woj. pomorskim powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot.

W woj. śląskim powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska.

W woj. świętokrzyskim powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i i miasto na prawach powiatu - Kielce.

W woj. warmińsko-mazurskim powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn.

W woj. wielkopolskim powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań.

W woj. zachodniopomorskim powiaty: sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu - Koszalin.

Tydzień temu ogłoszono listę z 38 powiatami w czerwonej strefie, w tym z 6 miastami na prawach powiatów. Pozostała Polska znalazła się w strefie żółtej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020