Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Na A2 więcej ciężarówek, mniej aut osobowych

Autor: (PAP)
Dodano: 07-09-2005 13:39

Prawie podwoił się ruch ciężarówek na autostradzie A2 z Konina do Nowego Tomyśla po zwolnieniu od 1 września tych samochodów z opłat za przejazd. Z płatnej autostrady korzysta za to mniej aut osobowych, których kierowcy coraz częściej wybierają bezpłatne drogi - poinformowała PAP rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej SA (koncesjonariusza autostrady A2) Zofia Kwiatkowska.

- Na drogach alternatywnych jest teraz mniejszy tłok, ponieważ tiry korzystają z A2. Pewien odpływ samochodów osobowych jest widoczny, ale natężenie ruchu na autostradzie jest jeszcze w fazie kształtowania - powiedziała w środę PAP Kwiatkowska.

Kwiatkowska powiedziała, że spółka Autostrada Wielkopolska posiada dane liczbowe na temat natężenia ruchu po wprowadzeniu zmian, ale nie może ich udostępnić.

Wjazd ciężarówek na autostrady bez dodatkowej opłaty umożliwia nowelizacja ustawy o autostradach płatnych. Według niej, od 1 września 2005 r., wszystkie pojazdy ciężarowe o masie całkowitej powyżej 3,5 tony mogą korzystać z przejazdów płatnymi autostradami A2 i A4 na podstawie wykupionej ważnej Karty Opłaty Drogowej (winiety) na korzystanie z dróg krajowych i autostrad.

W związku z wprowadzeniem nowych rozwiązań ustawowych zarząd Autostrady Wielkopolskiej podniósł opłaty za przejazd dla tych ciężarówek, które będą korzystały z autostrady, ale są zwolnione z obowiązku posiadania winiety lub tych, które nie mają ważnych Kart Opłaty Drogowej.

I tak przejazd autostradą ciężarówki o dwóch osiach według stawki podstawowej kosztuje 47 zł, ale po uwzględnieniu bonifikaty 27 zł, ciężarówki o dwóch osiach z przyczepami według stawki podstawowej - 71 zł, a z bonifikatą - 41 zł. Przejazd ciężarówki o trzech osiach i większych kosztuje 110 zł, a po uwzględnieniu bonifikaty - 63 zł.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022