Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Deficyt węgla w Polsce jest na rękę Rosjanom

Autor: wnp.pl (Irina Nowochatko)
Dodano: 14-02-2008 14:55

Deficyt węgla na polskim rynku z powodzeniem wykorzystują rosyjscy eksporterzy surowców. - Wśród głównych koncernów, które wysyłają węgiel za granicę są SUEK, Kuzbassrazrezugol i Raspadskaja - mówi wnp.pl Galina Firsowa, przedstawiciel Belon, producenta węgla z Syberii.

Na razie tylko jeden z nich otworzył przedstawicielstwo w Polsce. SUEK (Sibirskaja Ugolnaja Eniergietizieskaja Kompania), który ma oddział w Gdańsku zadeklarował, że w tym roku wyśle do Polski dużą partię węgla - około miliona ton. Piotr Matuszak, prezes SUEK Polska zaznacza, że spółka dopiero rozpoczyna działalność i nie wyklucza, że w przyszłości koncern zwiększy dostawy.

Z kolei Galina Firsowa, przedstawicielka spółki wydobywczej Belon z Nowosybirska podkreśla, że SUEK nie jest jedynym dostawcą węgla na rynki zagraniczne.

- Wśród wiodących rosyjskich eksporterów jest także koncern Kuzbassrazrezugol i spółka Raspadskaja, działające w obwodzie kemerowskim - tłumaczy.

Również Belon dostarcza swoją produkcję do Polski. - Co prawda te dostawy nie są duże, około dziesięciu ton węgla energetycznego miesięcznie - dodaje Galina Firsowa.

W 2007 roku spółka z Nowosybirska wydobyła między innymi ponad dwa mln ton węgla koksującego i ponad 2,5 mln węgla energetycznego.

Zobacz także: Coraz więcej węgla z Rosji

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021