Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Maleją zapasy pszenicy w USA

Autor: DM IDMSA
Dodano: 18-02-2008 13:13

Rekordowe ceny platyny,
Rośnie kurs AUD

W dalszym ciągu utrzymuje się silny trend na rynku zbóż. Słabe zbiory pszenicy na świecie oraz osłabiający się dolar sprawiły, że amerykańskie zboże jest w tym roku mocno kupowane przez zagranicę. Zazwyczaj nadwyżka w USA wystarcza na trzy miesiące konsumpcji, w tym roku zapasy nadwyżki spadły do 1 miesiąca. Niepokoi to amerykańskich producentów, którzy zabezpieczają sobie przyszłe ceny przez zakup kontraktów terminowych m.in. w Chicago. USA jest największym eksporterem pszenicy na świecie. Niektórzy decydują się na zakup pszenicy z Kanady.

Na rynku metali cały czas w górę idą ceny metali przemysłowych, szczególnie miedzi, której zapasy w magazynach giełdy LME systematycznie się kurczą. Ostatnie dane mówią o spadku o kolejne 6 tys. ton do poziomu 144 tys. Chiński import miedzi jest najwyższy od 8 miesięcy - w styczniu wyniósł on blisko 240 tys. ton, o 4.6% więcej niż przed rokiem. Rynek złota znalazł konsensus w okolicy 900-905 USD, w kontynuacji trendu przeszkadza siła amerykańskiej waluty. Podczas sesji azjatyckiej rekord osiągnęły ceny platyny. Ze względu na przerwy w dostawach prądu w RPA firma Anglo Platinum poniesie znaczne straty w produkcji. Z tego kraju pochodzi 80% światowej produkcji platyny, która ma zastosowanie w m.in. produkcji biżuterii i katalizatorów samochodowych. Dziś w Tokio cena przekroczyła, w przeliczeniu, 2000 USD za uncję.

Ceny ropy naftowej rosły niemal przez cały ubiegły tydzień, rynkiem poruszyły groźby z Wenezueli o możliwym wstrzymaniu dostaw do USA. Dodatkowo firma Royal Dutsch Shell podała informację, że ze względu działania bojówek, może nie być w stanie wyeksportować z Nigerii zadeklarowanej na ten rok ilości ropy.

Dolar australijski pozostaje jedną z najsilniejszych walut, dużym zainteresowaniem kupujących cieszy się także waluta nowozelandzka. Dolar kanadyjski zachowywał się w piątek niezwykle chaotycznie, w końcu uległ jednak osłabieniu po gorszych od oczekiwań danych o wysłanej produkcji.

AUDUSD
(Australia / USA)
AUD przełamał ważny poziom i może w najbliższym czasie kontynuować wzrosty.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021