Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wielka Brytania wychodziła z recesji, ale straciła impet

Autor: JP
Dodano: 12-11-2020 18:26

Wzrost gospodarczy był coraz mniejszy, a wkrótce może znowu wrócić pod kreskę.

Jak podaje brytyjskie Office for National Statistics (ONS), 15,5-procentowy wzrost gospodarczy na Wyspach w trzecim kwartale 2020 roku był największy w historii, ale we wrześniu zaczął już hamować.

Wcześniej kraj doświadczył rekordowego sześciomiesięcznego spadku PKB - o 19,8 proc. (już dwa następujące po sobie spadkowe miesiące stanowią przesłankę, by mówić o recesji) i wciąż jest on o 8,2 proc. poniżej poziomu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa.

Zobacz też: Pensje z brytyjskiego budżetu do marca 2021 r.

Wrzesień był już piątym miesiącem z rzędu, kiedy brytyjska gospodarka rosła, jednak impet był coraz mniejszy; wrześniowy wzrost PKB wyniósł jedynie 1,1 proc. - mniej niż w poprzednich miesiącach.

Jak powiedział BBC Jonathan Athow z ONS, we wrześniu rosły wszystkie sektory gospodarki, choć istotnie był to już wzrost mniej spektakularny

Ekonomiści ostrzegali już wcześniej, że potencjał wzrostu wyczerpał się i brytyjski PKB ponownie zacznie kurczyć się w trzech ostatnich miesiącach roku ze względu na grożący krajowi kolejny lockdown.

- Było do przewidzenia, że nasz PKB będzie miał problemy w październiku ze względu na narastające ograniczenia, a listopad będzie już bardzo ciężki przez lockdown spowodowany koronawirusem - powiedział BBC Thomas Pugh z Capital Economics.

Drugi pandemiczny lockdown rozpoczął się w Wielkiej Brytanii 5 listopada i ma potrwać do 2 grudnia.

Kolejne pesymistyczne dane z brytyjskiej gospodarki dotyczą bezrobocia, które w trzecim kwartale 2020 roku zwiększyło się do 4,8 proc. z 4,5 proc. kwartał wcześniej.

Liczba osób pozostających bez pracy wzrosła w tym okresie o 243 000, najwięcej od maja 2009 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021