Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Turkmenistan: Prezydent odsłonił pozłacany pomnik psa

Autor: PAP
Dodano: 12-11-2020 20:27

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow w stolicy kraju Aszchabadzie odsłonił pozłacany pomnik przedstawiający owczarka środkowoazjatyckiego, czyli ałabaja - poinformowała w czwartek agencja Reutera.

Sześciometrowy pomnik wzniesiono na ruchliwym rondzie. Na postumencie, na którym znajduje się złoty pies uwielbianej w Turkmenistanie rasy, umieszczono ekran. Wyświetlane są na nim nagrania przedstawiające owczarki środkowoazjatyckie.

Na innym ruchliwym skrzyżowaniu w mieście znajduje się - również pokryty złotem - pomnik prezydenta siedzącego na koniu. Jak podkreśla agencja Reutera, psy i konie są źródłem dumy w Turkmenistanie.

Berdymuchammedow określał wcześniej owczarki środkowoazjatyckie mianem dziedzictwa narodowego, napisał też o nich książkę oraz wiersz. W 2017 r. dał w prezencie ałabaja prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Owczarki środkowoazjatyckie są uważane za jedną z najstarszych ras psów na świecie. Wywodzą się z rejonów Kazachstanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021