Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

OPEC+ nie zwiększy produkcji ropy

Autor: DM
Dodano: 16-11-2020 15:39 | Aktualizacja: 16-11-2020 15:55

OPEC i jego sojusznicy rozpoczęli w poniedziałek 16 listopada spotkanie, podczas którego zdecydują, co dalej z produkcją ropy naftowej. Jak przyznają, druga fala koronawirusa ciąży na popycie i cenach ropy.

Początkowo OPEC i sojusznicy z Rosją na czele, znani jako OPEC +, mieli w styczniu zwiększyć wydobycie o 2 miliony baryłek dziennie w ramach stałego łagodzenia rekordowych cięć dostaw. Jednak wraz ze spadkiem cen OPEC + rozważa opóźnienie zwiększenia produkcji lub nawet dalsze cięcia.

Opcją, która zyskuje poparcie wśród OPEC +, jest utrzymanie istniejących ograniczeń podaży na poziomie 7,7 mln baryłek dziennie przez kolejne trzy do sześciu miesięcy, podały źródła OPEC +, na które powołuje się Reuters.

Czytaj też: Orlen coraz bliżej przejęcia Ruchu

Algieria, sprawująca rotacyjną prezydencję w OPEC, poparła przedłużenie istniejących cięć, a czołowy eksporter, jakim jest Arabia Saudyjskiej powiedział, że umowa OPEC + może zostać „zmodyfikowana” w razie potrzeby. W praktyce wiec wiele wskazuje, że produkcja nie zostanie podniesiona.

W poniedziałek ropa naftowa kosztowała poniżej 44 dolarów za baryłkę. Zdaniem ekspertów jej cena byłaby jeszcze kilka dolarów nawet niższa, gdyby nie informacje dotyczące rychłego pojawienia się skutecznej szczepionki na COVID-19.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021