Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Drastyczne osłabienie USD

Autor: DM IDMSA
Dodano: 27-02-2008 15:44

Popyt na metale szlachetne,
102 USD za baryłkę

Tematem przewodnim rynków zagranicznych jest oczywiście drastyczne osłabienie USD, które miało wpływ na niemal każdy z rynków. Osłabienie było najbardziej widoczne po cenach kontraktów terminowych na indeks dolara (symbol DX), a także po zachowaniu metali szlachetnych.

Największą dynamikę wykazuje srebro, które tylko od wczoraj zyskało 7% (nie licząc możliwej dźwigni finansowej). Specyficzna techniczna sytuacja srebra, o której piszemy w naszych czwartkowych raportach, powoduje, że rynek ten jest niezwykle wrażliwy na wzrosty. Złoto również zanotowało wzrost i wydaje się nieuchronnie kierować ku poziomowi 1000 USD za uncję. Wzrost cen był wynikiem wyższej od oczekiwań inflacji cen producentów (PPI).
Osłabienie dolara wywarło także wpływ na rynek metali przemysłowych - miedź w Nowym Jorku kosztuje już ponad 380 USD.

Ceny ropy naftowej skoczyły do 102 USD za baryłkę. W przyszłym tygodniu w Wiedniu ma miejsce kolejne spotkanie przedstawicieli państw OPEC. Wobec takich warunków na rynku kartel prawie na pewno nie zdecyduje się na obniżkę produkcji. Analitycy są zdania, że powinna wręcz nastąpić podwyżka wydobycia - aby nie doprowadzić do zduszenia światowej gospodarki zbyt wysokimi cenami. Wiadomo jednak, że OPEC już teraz jest bliski wydobywania na maksymalnym poziomie, nie wspominając o fakcie, że część państw członkowskich "oszukuje" produkując powyżej ustalonych limitów. Szczególnie, że ceny są kuszące. Dziś publikowane są dane o zapasach ropy i paliw w USA, jednak od dłuższego czasu nie wywierają one żadnego wrażenia na rozpędzonym rynku.

Na słabości USD na rynku walutowym najbardziej korzystają waluty Kanady, Australii oraz polski złoty.
Rynek akcji jest w dalszym ciągu bardzo niezdecydowany, spekulanci nie chcą angażować znacznych środków po żadnej ze stron rynku. Mimo niskiej rentowności (poniżej inflacji) i spadającego dolara obligacje amerykańskie wciąż "trzymają cenę". Wkrótce kupujący mogą stracić do nich przekonanie.

Gaz ziemny kwiecień
(NGJ8)
Rynek konsoliduje się w okolicach 9.30, przełamanie niedawnych szczytów może rozpocząć kontynuację trendu. Wsparcie w okolicy 9.132.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021