Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Dochnal oskarża Kaczmarka o wymuszenie łapówki, Kaczmarek Dochnala o oszustwo

Autor: PAP
Dodano: 01-03-2008 17:16

Lobbysta Marek Dochnal zarzucił b. ministrowi przekształceń własnościowych Wiesławowi Kaczmarkowi, że wymusił od niego milion dolarów łapówki w związku z prywatyzacją Cementowni Ożarów. - Dochnal to żaden lobbysta, ale hochsztapler i oszust - mówi Kaczmarek.

- Najbardziej brutalny okres, jeśli chodzi o tego typu praktyki - próby wymuszania różnego rodzaju haraczu na biznesmenach - to była druga połowa lat dziewięćdziesiątych. Miałem bardzo mocno w pamięci wydarzenia związane z osobą Wiesława Kaczmarka i wymuszanie łapówki w związku z prywatyzacją całej Cementowni Ożarów - mówił Dochnal w sobotnim wywiadzie dla RMF FM i "Newsweeka".

Na początku września 2006 r. rozesłano list gończy za Władysławem Bartoszewiczem, b. dyrektorem w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Jego poszukiwania są następstwem informacji, jakie śledczy uzyskali w czasie przesłuchania lobbysty Marka Dochnala. Prokuratura postawiła Bartoszewiczowi zarzut przyjęcia miliona dolarów łapówki przy prywatyzacji Cementowni Ożarów w latach 1995- 97. Według informacji gazety "Fakt" z marca 2007 roku z zeznań Dochnala wynikało, że część z tych pieniędzy miała trafić na konto ówczesnego ministra przekształceń własnościowych Wiesława Kaczmarka.

- To nie była kwota 250 tysięcy, tylko milion dolarów - zaznaczył w wywiadzie Dochnal. Dodał, że złożył wtedy zawiadomienie o przestępstwie oraz zeznania w tej sprawie.

- To jest głupota, bełkot, nie wiem jak dyskutować z tego typu pomówieniami, oszczerstwami, z zachowaniem takiego oszusta. Dochnala nie traktuję inaczej niż hochsztaplera i oszusta, na pewno nie lobbystę - tak w sobotę skomentował tę informację Wiesław Kaczmarek.

Podkreślił, że nie zna Dochnala, nigdy z nim nie rozmawiał.

- Podejmowałem decyzję o prywatyzacji przedsiębiorstwa (Cementowni Ożarów), sam się kiedyś zastanawiałem na czym miała polegać łapówka i dlaczego miałby być udzielona, skoro oferta złożona przez firmę była ofertą najlepszą - podkreślił b. polityk SLD.

Dochnal spędził w areszcie ponad 3 lata. Wyszedł na wolność 31 stycznia. Prokuratura domagała się kolejnego przedłużenia mu aresztu - do 31 maja - jednak warszawski sąd okręgowy nie uwzględnił tego wniosku. Znany lobbysta został aresztowany we wrześniu 2004 r. w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez Prokuraturę Apelacyjną w Łodzi i łódzką ABW, dotyczącym "korupcji funkcjonariuszy pełniących funkcje publiczne". Chodziło o korumpowanie b. "barona" SLD w Łódzkiem i b. posła Andrzeja Pęczaka. Potem był aresztowany za przestępstwa gospodarcze.

Pierwsze z tych śledztw zakończyło się już aktem oskarżenia. Ciągle toczy się drugie, prowadzone już przez prokuraturę w Katowicach, w którym lobbysta jest podejrzany o pranie brudnych pieniędzy - według nieoficjalnych informacji chodzi o 70 mln zł - a także przestępstwa przeciwko dokumentom i udział w obrocie środkami odurzającymi.

Inne, ciągle prowadzone postępowania, w których pojawia się nazwisko lobbysty, dotyczą m.in. prywatyzacji Cementowni Ożarów, Polskich Hut Stali oraz zamiarów prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. Reszta wyodrębnionych wątków dotyczy sprawy darczyńców Fundacji "Porozumienie bez Barier" Jolanty Kwaśniewskiej oraz ułaskawienia w 1999 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Petera Vogla, skazanego za mord na kobiecie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021