Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

PKO BP mocniej wchodzi na Ukrainę

Autor: The Wall Street Journal Polska
Dodano: 03-03-2008 07:43

Wejście do pierwszej dziesiątki największych banków na Ukrainie - taki jest cel nowej strategii na najbliższe cztery lata PKO BP.

Kredobank, ukraińska spółka PKO BP, ma zwiększyć swój udział w rynku usług bankowych z obecnych 0,7 proc. do 5 proc. - pisze "WSJ Polska".

- Chcemy być jednym z największych graczy na tym rynku. Dlatego zamierzamy poszerzyć naszą sieć sprzedaży o 200 placówek oraz wprowadzić jeszcze w tym roku nowe produkty, jak kredyty hipoteczne i gotówkowe. Chcemy również wdrożyć bankowość internetową opartą o rozwiązania polskiego Inteligo - planuje Wojciech Parteka, wiceprezes zarządu Kredobanku.

Obecnie bank, w którym PKO BP ma 98 proc. udziału, dysponuje siecią 175 placówek. Do tej pory bank działał głównie na zachodniej Ukrainie, ma jednak ambicje stać się bankiem ogólnokrajowym. "Stawiamy na organiczny rozwój, jednak rynek jest bardzo dynamiczny, dlatego nie wykluczamy dalszych akwizycji na tamtejszym rynku. Tym bardziej że wyceny ukraińskich banków w ostatnim czasie drastycznie poszły w dół" - ocenia Rafał Juszczak, prezes PKO BP. W jego opinii, rynek ukraiński jest jednym z dwóch kluczowych zagranicznych projektów największego rodzimego banku. Drugim jest Wielka Brytania, gdzie PKO BP stawia na obsługę polskiej emigracji.

PKO BP nie jest jedynym polskim bankiem, który ma ambitne plany dotyczące Ukrainy. Swoje banki za Bugiem mają bowiem także Pekao SA oraz Getin Holding. Jednak na razie wszystkie ukraińskie spółki polskich instytucji finansowych plasują się poza dwudziestką. Obecnie na tamtym rynku działa aż 170 banków komercyjnych (dla porównania na naszym rynku jest ich niespełna 60), głównie małych z lokalnych kapitałem. Kredobank obsługuje obecnie 250 tys. klientów. Aktywa banku sięgają 910 mln dol. netto. PKO BP dysponuje aktywami przekraczającymi 40 mld dol.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021