Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

NBP może publikować ścieżkę przyszłych stóp procentowych

Autor: ISB
Dodano: 03-03-2008 15:21

Narodowy Bank Polski (NBP) rozważa publikowanie oczekiwań co do przyszłej ścieżki stóp procentowych - podobnych do projekcji inflacyjnej banku - od 2010 r., poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek.

- Zastanawiam się, czy nie wprowadzić zapowiedzi ścieżki przyszłych stóp procentowych, oczywiście, z zastrzeżeniem wszystkich ryzyk - powiedział Skrzypek , dodając: - To wymaga jednak dużo pracy, ok. dwóch lat i mogłoby to zacząć funkcjonować w 2010 roku.

Obecnie NBP publikuje co cztery miesiące "Raport o inflacji", zawierający tzw. projekcję inflacyjną, czyli scenariusz zakładający brak zmian w polityce pieniężnej.

- Bardzo nie podoba mi się sposób komunikacji niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i prezentowanie własnych opinii na temat przyszłej ścieżki stóp procentowych - powiedział także Skrzypek, odnosząc się do wypowiedzi Haliny Wasilewskiej-Trenkner o możliwości dalszych trzech podwyżek stóp w tym roku.

Wasilewska-Trenkner powiedziała w piątkowym wywiadzie radiowym, że jeśli kolejne dane makroekonomiczne będą podobne styczniowych, to do ustabilizowania inflacji mogą być potrzebne nawet jeszcze trzy podwyżki stóp.

W rozpoczętym w kwietniu ub. roku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, RPP sześciokrotnie podnosiła stopy procentowe, każdorazowo po 25 pb. Po ostatniej podwyżce, która miała miejsce w tym tygodniu, podstawowa stopa referencyjna wynosi 5,50%.

Ekonomiści bankowi uważają, że RPP będzie zapewne w tym roku kontynuować cykl zacieśniania swojej polityki, jednak termin kolejnej podwyżki stóp procentowych nie jest przesądzony - wg części nastąpi to w marcu, inni natomiast sądzą, że rada zaczeka na dalszy rozwój wydarzeń, szczególnie na rynkach globalnych. Różnie także oceniają liczbę następnych ruchów RPP - od jednego do dwóch.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021