Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Czesi mają ochotę na węgiel z dawnej kopalni Dębieńsko

Autor: ISB
Dodano: 04-03-2008 16:37

Spółka New World Resources (NWR), do której należy największy czeski koncern węglowy, OKD, chce eksploatować złoża węgla w rejonie zamkniętej osiem lat temu kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce-Leszczynach (Śląskie).

Jak poinformowali przedstawiciele inwestora, wniosek o koncesję na eksploatację złóż węgla w tym rejonie złożyła w Ministerstwie Środowiska spółka zależna NWR, Karbonia PL, działająca od ponad 8 lat w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim, w pobliżu polsko-czeskiej granicy.

"Dębieńsko" to druga zamknięta w wyniku restrukturyzacji polskiego górnictwa kopalnia, po której złoża chce sięgnąć czeski inwestor. W październiku ub.roku NWR i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy ewentualnej eksploatacji złóż zamkniętej kopalni "Morcinek" w Kaczycach. Karbonia PL eksploatuje i wysyła do Czech metan ze złóż dawnego "Morcinka" oraz prąd z jego stacji energetycznej.

Wg NWR, wniosek o koncesję na eksploatację złóż w rewirze górniczym "Dębieńsko 1" wynika ze strategii rozwoju koncernu, zakładającej aktywne poszerzanie bazy rezerw i produkcji węgla w Polsce i Europie Centralnej, z myślą o długofalowej eksploatacji.

Czesi uznali, że dodatkowym atutem rejonu "Dębieńska", gdzie wielkość dostępnych złóż węgla jest szacowana na ponad 100 mln ton (także koksującego, osiągającego wysokie ceny i poszukiwanego na rynku), jest lokalizacja w pobliżu obecnych kopalni NWR w Czechach, co może dać efekty synergii, a w przyszłości stworzy szansę na integrację działalności.

Wniosek o koncesję został poprzedzony przygotowaniem planu zagospodarowania złoża oraz dyskusją z władzami górniczymi i lokalnymi. Koncepcja wydobycia węgla w tym rejonie, zgodna z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego, została zaakceptowana przez resort środowiska we wrześniu 2007 r., natomiast w tym roku Śląski Urząd Wojewódzki zaaprobował ocenę wpływu przedsięwzięcia na środowisko.

Doradcą górniczym NWR przy projekcie "Dębieńsko 1" jest JT Boyd - podmiot wyspecjalizowany w poszukiwaniu rozwiązań inżynieryjnych, które mogłyby do minimum skrócić czas przygotowań, konieczny do rozpoczęcia wydobycia w tym rejonie. Stworzenie niezbędnej infrastruktury może potrwać od 3 do 6 lat.

Kopalnia "Dębieńsko" przestała działać w 2000 r. Jej zamknięcie było częścią programu restrukturyzacji górnictwa, realizowanego przez rząd Jerzego Buzka. Dwa kopalniane szyby zasypano, trzeci pozostał i mógłby być wykorzystany przy ewentualnym powrocie do eksploatacji tych złóż. Możliwe jednak, że bardziej opłacalne będzie stworzenie nowej infrastruktury.

W 2006 r. rejonem "Dębieńska" interesowała się także indyjska firma Astral Corporation, specjalizująca się m.in. w przerobie koksu. Wstępnie mówiono o budowie obok kopalni niewielkiej koksowni, jednak ostatecznie plany nie zostały zrealizowane. O eksploatacji części złoża "Dębieńska" od strony czynnej kopalni "Szczygłowice" myśli także Kompania Węglowa.

New World Resources jest właścicielem OKD, największej firmy produkującej węgiel kamienny w Czechach. W 2006 r. spółka sprzedała 13,5 mln ton węgla, z czego 7,8 mln ton to węgiel koksowy dla przemysłu stalowego. Surowiec trafia do klientów w Czechach, Słowacji, Austrii, Polsce, na Węgrzech i w Niemczech.

Holenderska spółka NWR jest spółką zależną RPG Industries SE z siedzibą na Cyprze. 81% akcji tej spółki należy do RPG Partners i właścicieli tej firmy. RPG Partners to pośrednio własność Zdenka Bakali, urodzonego w Czechach finansisty i biznesmena, jednego z najbogatszych Czechów.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022