Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny Puls Rynku: W oczekiwaniu na konferencję szefa ECB

Autor: DM IDMSA
Dodano: 06-03-2008 11:30

Wczorajsza sesja w Stanach zjednoczonych skończyła się dość optymistycznie. Rosły wszystkie indeksy - oczywiście, choć po dobnym początku nastąpiła korekta - to końcówka notowań była już pozytywna - chociaż publikowane wczoraj dane makroekonomiczne były nadal niezbyt dobre.

Raporty Challengera (o planowanych zwolnieniach) oraz ADP (zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym) nie pomogły graczom w jednoznacznym określeniu sytuacji. Ilość planowanych zwolnień spadła o 3,8 proc, z kolei zatrudnienie w sektorze prywatnym obniżyło się o 23 tys. (wobec oczekiwanego wzrostu o 15 tys.). Wskaźnik ADP jest odczytywany jako wyprzedzający oficjalne piątkowe dane z rynku pracy.

Poza tym rosła wydajność pracy, ale także rosły jednostkowe koszty pracy – co może sygnalizować wzrost zagrożenia inflacją. Spadły również zamówienia fabryczne o 2,5 proc. Nieco pozytywniejszy aspekt to odczyt indeksu ISM dla sektora usług - wzrost do 49,3 pkt. - więcej od prognoz, ale nadal poniżej 50 pkt.

Po ukazaniu się wszystkich raportów kurs EURUSD rozpoczął dynamiczny wzrost bijąc kolejne rekordy, co z kolei przełożyło się na wzrost cen surowców. Złoto, ropa miedź, a także srebro mocno drożały ustanawiając kolejne rekordy cenowe. Na ceny ropy mogły dodatkowo wpłynąć dane o spadku zapasów ropy w USA.

Dziś uwaga inwestorów będzie koncentrować się na posiedzeniu ECB oraz Banku Anglii. Co prawda nie jest spodziewana decyzja w sprawie stóp procentowych, ale wszyscy czekają na 14:30, kiedy to odbędzie się konferencja prasowa prezesa ECB. Oczekuje się, że prezes może wyrazić zaniepokojenie rosnącym kursem euro, co powinno osłabić jego kurs względem dolara. Jeśli jednak tonacja będzie nadal jastrzębia, to może to wywołać dalszy wzrost kursu EURUSD - ze wszystkimi tego konsekwencjami (wzrost surowców, spadki cen akcji )

EURPLN

Wczoraj o odpowiedzi na wzrosty na giełdach złoty umacniał się w stosunku do euro. Kurs EURPLN znajduje się obecnie w krótkoterminowym trendzie bocznym i rozstrzygnięcie w którą stronę powędruje kurs będzie zależało m.in.. od sytuacji na giełdach akcyjnych oraz nastrojów panujących na rynku EURUSD. Teoretycznie sytuacja powinna premiować umocnienie się złotego, najbliższe wsparcie to 1,5105 dołek z 3 lutego (60 min.). Należy pamiętać, że ewentualna korekta na EURUSD może również mieć wpływ na osłabienie naszej waluty.

EURUSD

Kurs EURUSD ustanowił środę kolejne rekordy notowań przybliżając notowania do poziomów 1,54 -1,55 stanowiącą zasięg wybicia się z trzymiesięcznej stabilizacji 1,43-1,49-1,50. Wpływ na spadki dolara miały niekorzystne dane makro, ale zarazem trzeba przyznać że dolarowi nie pomógł mimo wszystko lepszy od oczekiwań odczyt indeksu ISM -usługi 49,3 pkt (prognoza 47,5pkt.). Wzrost euro może trochę dziwić bo odbywa się przed konferencją szefa ECB - na której oczekuje się raczej negatywnej wymowy dla euro. Obecne zachowanie kursu EURUSD premiuje popyt, najbliższy opór na tej parze to poziom 1,54.

GBPUSD

Dziś rano opublikowane odczyt indeksu Halifax House Price. Spadł on w lutym o 0,3 proc. w stosunku miesięcznym, przy oczekiwaniach na poziomie spadku 0,2 proc. Po wczorajszym wzroście najprawdopodobniej dziś również emocje będą kształtowały notowania tej pary walutowej.

Dziś odbędzie się posiedzenie Banku Anglii, a także ECB, jednak kurs GBPUSD pnie się mocno w górę premiując stronę popytową. Trudno będzie o zmianę kierunku ruchu w dniu dzisiejszym, najbliższy opór to szczyty z końca grudnia na poziomie 2,0103

USDJPY

Para walutowa USDJPY wczoraj lekko rosła powodowana głównie wzrostami na giełdach azjatyckich - lekko odreagowując wcześniejsze spadki. Dziś rano kurs powrócił do tendencji spadkowej w reakcji na osłabienie się dolara względem euro. Wydaje się, że będzie to główny czynnik wpływający na rozwój wydarzeń na tej parze w dniu dzisiejszym. Najbliższe wsparcie to poziom 102,60-102,65 minima z 3 i 4 marca (60 min.). Oporem będzie poziom 104,18 - wczorajsze maksima.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021