Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

WHO: powinniśmy być w stanie szybko dostosować szczepionki do nowych wariantów SARS-CoV-2

Autor: PAP
Dodano: 27-01-2021 22:30

Jeżeli skuteczność szczepionek przeciw Covid-19 będzie mniejsza wobec nowych wariantów koronawirusa, powinno być możliwe ich szybkie dostosowanie do nowych odmian - powiedział w środę dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan.

"Spójrzcie na grypę. Zmieniamy formułę szczepionki dwa razy w roku, dla północnej i południowej półkuli, i jesteśmy w stanie to zrobić bardzo, bardzo szybko, by walczyć z dominującymi szczepami grypy" - przekonywał Ryan podczas środkowego spotkania z mediami.

Jeżeli koronawirus będzie ewoluować tak, że nasze szczepionki zaczną tracić efektywność, będziemy mogli je zaadaptować do nowych wariantów, i wierzę, że będziemy w stanie robić to szybko - oświadczył przedstawiciel WHO.

Trwa globalna kampania szczepień przeciwko Covid-19. Według agencji Bloomberg, na całym świecie zaszczepiono już ponad 71 mln osób. Rozprzestrzenianie się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów SARS-CoV-2, w tym wariantu brytyjskiego, południowoafrykańskiego i brazylijskiego, budzi obawy o skuteczność opracowanych już szczepionek.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021