Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Na Morzu Północnym powstanie sztuczna wyspa dla wiatraków

Autor: DM
Dodano: 04-02-2021 15:37

Dania zatwierdziła w czwartek 4 lutego plan budowy sztucznej wyspy na Morzu Północnym. Wybudowane na niej wiatraki pokryją zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3 milionów europejskich gospodarstw domowych.

Wyspa, która w początkowej fazie będzie miała powierzchnię równą 18 boiskom piłkarskim, będzie połączona z setkami morskich turbin wiatrowych i będzie dostarczać energię dla gospodarstw domowych. Ale nie tylko - powstanie tam instalacja do produkcji :zielonego wodoru” oraz jego magazyny.

Czytaj też: Fińskie plany groźne dla rosyjskiej energetyki

- To naprawdę wspaniały moment dla Danii i dla globalnej zielonej transformacji - powiedział na konferencji prasowej minister energii Dan Jorgensen. – Wyspa wniesie duży wkład w realizację planu postawienia przez kraje UE na OZE – powiedział minister.

Sztuczna wyspa ma być zlokalizowana 80 kilometrów od zachodniego wybrzeża Danii. Zamontowane na niej i wokół niej wiatraki początkowo będę miały moc 3000 MW. Później zostanie ona zwiększona. Według szacunków inwestycja będzie kosztować około 210 miliardów koron duńskich (33,87 miliardów dolarów) i zostanie uruchomiona około 2033 roku.

Dania ma również plany dotyczące podobnej wyspy energetycznej na Morzu Bałtyckim.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021