Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny Puls Rynku: Dalsze osłabienie dolara?

Autor: DM IDMSA
Dodano: 10-03-2008 13:03

Piątkowy raport z rynku pracy okazał się fatalny. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadło o 63 tys. (spodziewano się wzrostu) i był to największy spadek od pięciu lat. Stopa bezrobocia spadła z 5 proc. do 4,8 proc., ale do tych danych przywiązuje się nieco mniejszą wagę.

Jeszcze w trakcie trwania fixingu na GPW wydawało się, że Wall Street nie ulegnie tak dynamicznej przecenie, ale kolejne godziny sesji przyniosły pogłębienie spadków, indeksy zakończyły notowania na minusach. Spadki przeniosły się dziś do Azji, gdzie japoński Nikkei zniżkowało prawie 2 proc.

W piątek notowania EURUSD uległy korekcie, jednak przyczyn należy raczej upatrywać w nie przerywanych praktycznie niczym, ostatnich wzrostach, ponieważ fundamentalnych powodów do korekty raczej brak. Powrót do wzrostów wydaje się realny, szczególnie w obliczu kolejnych danych makro mających się ukazać w USA, a one ostatnio były mało sprzyjające dla amerykańskiej waluty.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdą się znajdą się dane o inflacji (piątek) oraz o sprzedaży detalicznej. Te ostatnie będą miały szansę potwierdzić, czy amerykanie, ograniczają wydatki, czy też raczej zaciągają kredyty. Dobre dane mogą pomóc dolarowi i rynkowi akcji. Jeśli chodzi o inflację, to lepsze dane wspomogą indeksy giełdowe, mogą za to szkodzić dolarowi.

Dziś poznamy dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii oraz inflacji PPI. Oczywiście wyższa od prognoz (0,1 proc. m/m) produkcja będzie premiowała funta, wyższa inflacja (prognoza 0,5 proc. m/m) również.

Od dziś przez najbliższe trzy tygodnie, Amerykanie przechodzą na czas letni, co oznacza m.in. rozpoczęcie się sesji na Wall Street o godz. 14:30 naszego czasu.

EURPLN

Kurs EURPLN stabilizuje się po korekcie w końcówce ubiegłego tygodnia. Korekta rozpoczęła się w czwartek pomimo, że kurs EURUSD ustanawiał nowe rekordy. To osłabienie złotego można powiązać ze spadkiem cen na rynku obligacji, które właśnie w czwartek dość wyraźnie traciły na wartości. Nadal jesteśmy uzależnieni od sytuacji na parze walutowej EURUSD. Gdyby tam rozpoczęła się jakaś mocniejsza korekta- to w takiej sytuacji kurs EURPLN będzie piął się do góry, co byłoby dobre dla eksporterów. Gorsza sytuacja na giełdach akcji będzie również czynnikiem osłabiającym krajową walutę. Wydaje się, że w chwili obecnej prawdopodobnym scenariuszem będzie poruszanie się kursu EURPLN w zakresie 3,55-3,58.

EURUSD

W piątek kurs EURUSD uległ dość mocnej korekcie. W sumie brak jest czynników fundamentalnych potwierdzających ten ruch, a spadki na giełdach powodujące wzrost awersji do ryzyka, mogą wywołać spadek USDCHF, co z kolei mogłoby się przełożyć na wzrost EURUSD. Dziś będą publikowane dane makro z Wielkiej Brytanii, lepszy wskaźnik produkcji, a także wyższa inflacja PPI będą umacniały funta, osłabiając dolara. W tej chwili prawdopodobny jest ruch boczny; oporem dla EURUSD będzie psychologiczne 1,54, oraz 1,5421, wsparcia to linia hossy (trzytygodniowa) oraz poziom 1,5332 - dołki (60 min.) z 07.03.2008

GBPUSD

Dziś zostaną opublikowane dane makro z Wielkiej Brytanii. O godz. 10:30 poznamy dane o produkcji przemysłowej (prognoza 0,1 proc. m/m) oraz inflacji PPI (prognoza 0,5 proc m/m). Lepszy odczyt o produkcji przemysłowej oraz wyższa inflacja PPI będą premiowały funta. W obecnej sytuacji technicznej najbardziej prawdopodobny jest wzrost tej pary walutowej. Najbliższy opór to 2,02, a wyżej szczyt z 11 stycznia (60 min) 2,0582.

USDJPY

Słaby piątkowy raport z rynku pracy w USA przyczynił się do silnej wyprzedaży na rynkach akcji. Wzrost awersji do ryzyka przyczynił się do umocnienia jena poniżej poziomu 102,00 i minimum z początku stycznia 2005r. Kontynuowana była wyprzedaż dolara jako, że inwestorzy spodziewają się dalszych obniżek stóp procentowych ze strony Fed. Złe nastroje panujące na Wall Street przyczyniły się do spadku notowań na poniedziałkowej sesji na giełdzie w Tokyo. Podczas sesji azjatyckiej zostały opublikowane bardzo dobre dane na temat zamówień na maszyny. Zamówienia wzrosły o 19,6% w ujęciu miesiąc do miesiąca i 11,4% w skali roku. Kontynuacja spadków na giełdzie powinna przyczynić się do dalszego umocnienia waluty japońskiej w szczególności w stosunku do dolara, który w dalszym ciągu nie znajduje wsparcia w nadchodzących fundamentach. Silne wsparcie wyznacza dolna granica kanału spadkowego w okolicy 101.00.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021