Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Erko wybuduje pod Olsztynem nowoczesną fabrykę

Autor: ICH
Dodano: 10-02-2021 20:19

Polska rodzinna firma Erko wybuduje pod Olsztynem nowoczesną fabrykę i Centrum Badawczo-Rozwojowe, dzięki którym wprowadzi na rynek nowe produkty dla przemysłu elektrotechnicznego, automotive, kolejowego i lotniczego. Koszt inwestycji w projekt „Erko 4” szacowany jest na 37 mln zł. Inwestycja zakłada stworzenie liczącej 10 tys. m2 hali produkcyjno-magazynowej oraz 2 tys. m2 powierzchni biurowej- poinformowała spółka.

Erko jest dostawcą branży elektrotechnicznej. Zatrudnia około 300 pracowników. Ma zakład produkcyjny w Czeluśnicy na Podkarpaciu, a centrala znajduje się w Jonkowie pod Olsztynem. Właśnie tam, jak poinformowała spółka, w marcu 2021 rozpocznie budowę Erko 4.0 - zaawansowanej technologicznie fabryki oraz innowacyjnego Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Zobacz także: Firmy zyskały istotny powód do inwestycji w robotyzację i automatyzację

Nowe grupy produktowe 

- Projekt Erko 4 odpowiada na potrzeby rynkowe związane z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych u naszych odbiorców. Nie tylko światowe koncerny przemysłowe i technologiczne, ale również firmy średnie i małe borykają się z brakiem wykwalifikowanej kadry pracowniczej – mówi Piotr Pętlak, prezes zarządu Erko.

Czytaj również: Roboty już nie tylko w fabrykach

- W wyniku własnych prac rozwojowych opracowaliśmy nowatorską technologię produkcji systemu połączeń elektroenergetycznych wraz z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, której efektem będą 3 nowe grupy produktowe. Skupienie całego procesu - od projektu, przez produkcję, po nadzór - pozwoli nam zwinnie reagować na potrzeby klientów, zwłaszcza w zagadnieniach customizowanych – „szytych na miarę”- dodaje Piotr Pętlak.

Fabryka z robotami 

Erko podała m.in. , że oprócz podstawowej produkcji dla branży elektrotechnicznej, w ramach Erko 4 realizowane będą zlecenia dla sektora aerospace i branży urządzeń medycznych.

- Stawiamy na automatyzację procesów technologicznych. Fabryka zostanie wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Prace ryzykowne i uciążliwe będą zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca pracowników będzie bezpieczniejsza - ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń – wyjaśnia Piotr Pętlak.

Erko podała, że fabryka w Jonkowie zostanie oddana do użytku  latem 2022 roku. Inwestycja zostanie sfinansowana częściowo z funduszy zewnętrznych - dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz kredytów udzielonych przez BGK i PKO BP.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021