Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny Puls Rynku: Silne spadki na giełdach w USA

Autor: DM IDMSA
Dodano: 11-03-2008 12:31

Poniedziałek indeksy w Europie rozpoczęły od niewielkich spadków. Potem było trochę lepiej.

Oczekiwano na rozwój wydarzeń na rynku amerykańskim, do tego na rynek trafiły dobre dane makro (duży wzrost produkcji we Francji oraz wzrost niemieckiego eksportu).

Rynkowi Pomagały także spekulacje na temat obniżki stóp procentowych (raport Goldman Sachs). Choć nie na długo bo końcówka notowań przyniosła mocniejsze spadki w reakcji na zachowanie rynku w USA.
Kurs EURUSD próbował przed południem zmierzyć się z poziomem 1,54, ale próba ta zakończyła się fiaskiem. Na to zachowanie nałożyła się wypowiedź Jean-Claude Trichet, który w końcu przyznał, że jest zaniepokojony "nadmiernymi ruchami kursów, które nieostatnio obserwuje" oraz zatrzymanie kursu USDJPY na poziomie 101,50. Na rynek walutowy większego wpływu nie miały amerykańskie dane o zapasach w hurtowniach (wzrost o 0,8 proc.).

Kwestia raportu Goldmana była czynnikiem korzystnym dla dolara. W raporcie ty można przeczytać, że Rezerwa Federalna może dokonać obniżki stóp już w najbliższy poniedziałek w reakcji na słabsze dane z rynku pracy. Jednak wypowiedź szefa ECB była niejako przeciwwagą dla raportu i notowanie EURUSD pozostały stabilne.
Nerwowo było na rynku akcji oraz surowców. Spadała cena miedzi, rosła cena ropy naftowej. Amerykańskie indeksy spadały, a S&P500 testował swoje minima ze stycznia. Dziś rano jednak kontrakty na amerykańskie indeksy rosły, w oczekiwaniu na odbicie. Sesje w Azji zakończyły się bądź to małymi spadkami lub lekkimi wzrostami.
Z danych makro dziś ujrzymy publikację niemieckiego instytutu ZEW (koniunktura) oraz bilans handlu zagranicznego. Nie są to dane które mogą w dużym stopniu wpłynąć na rynek.

EURPLN

W dniu wczorajszym notowania EURPLN pozostawały na względnie stabilnym poziomie. Notowania oscylowały o okolicach 3,56-3,57 nie reagując nawet na bardzo dobre zachowanie się Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, gdzie wczoraj dość niespodziewanie dominowały byki.

Najbliższe wsparcie to okolice poziomu 3,55, oporem zaś jest pułap 3,5877 - piątkowy szczyt. Notowania złotego w dalszym ciągu będą podlegały dużemu wpływowi sytuacji na rynku walutowym. W centrum uwagi są w tym tygodni dane o inflacji w USA oraz głosy o wcześniejszej obniżce stóp przez FED.

EURUSD

Wczorajsze notowania EURUSD oprócz porannej próby wyjścia ponad poziom 1,54 przebiegały w dosyć spokojnej atmosferze. Cofnięciu sprzyjała wypowiedź szefa Europejskiego Banku Centralnego który zwrócił wczoraj uwagę na drogie euro, mogące mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę. Takie przesłanie mogło wywołać obawę posiadających długie pozycje o np. interwencję walutową, stąd mogła wyniknąć realizacja zysków. Najbliższe wsparcie to obszar 1,5326-1,5333. Przełamanie tych poziomów mogłoby doprowadzić do mocniejszej przeceny. Opór to poziom 1,54 - piątkowe maksimum. Jego pokonanie mogłoby zakończyć trwającą korektę.

GBPUSD

Wczoraj kurs GBPUSD miał wyraźne problemy z pokonaniem poziomu 2,02. Utrzymująca się w sumie już drugi dzień taka sytuacja przerodziła się w korektę notowań. Popołudniu kurs znalazł się w okolicach 2,00 za dolara, by nieznacznie odbić. Najbliższe wsparcie to poziom 1,9950, przełamanie go mogłoby wywołać głębszą korektę. Póki co, sytuacja na tej parze nie zmieniła się na tyle, aby negować dalszy wzrost, ale do tego kurs musi sobie poradzić z barierą na poziomie 2,02.

USDJPY

Kurs USDJPY nieodmiennie związany jest z sytuacją na giełdach akcji. Wczoraj do godz. 14:00 kurs rósł wraz z odreagowującymi spadki europejskimi giełdami akcji, by następnie zanotować dość mocny zjazd notowań do okolic piątkowego minimum - 101,41. Dziś rano notowania USDJPY rosły w reakcji na jednoprocentowy wzrost indeksu Nikkei oraz rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy. Najbliższy opór to górne ograniczenie kanału trendu spadkowego - poziom 102,27. Najbliższe wsparcie stanowi poziom piątkowego minimum.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021