Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Dalsze osłabienie USD

Autor: DM IDMSA
Dodano: 11-03-2008 12:34

Rekord cen ropy,
Konsolidacja rynku metali

Najważniejsze i najbardziej wyraźne trendy na rynkach finansowych to obecnie osłabiający się dolar i drożejąca energia, a przede wszystkim ropa naftowa.

Słabość amerykańskiej waluty najbardziej widoczna jest na parach walutowych EURUSD, USDJPY oraz USDPLN, chociaż dolar osłabia się do niemal wszystkich światowych walut. Bardzo słaba kondycja sektora finansowego (wystarczy spojrzeć na wycenę banków) oraz oczekiwania obniżki oprocentowania nawet o 1 punkt procentowy (!) przez Fed na najbliższym posiedzeniu - to główne czynniki osłabiające USD.

Kolejnego impulsu do wzrostu cen ropy dostarczyły informacje z Chin, gdzie import ropy wzrósł w ujęciu rok do roku o 14%. Ponadto w miarę rozwoju wydarzeń i upływu kolejnych sesji posiadacze krótkich pozycji stopniowo tracą nadzieję na powrót rynku poniżej 100 USD - ostatnie dynamiczne wzrosty mają więc związek z szybkim zamykaniem tych pozycji.

Dość głęboka korekta dotknęła niektóre rynki towarowe - mowa tu przede wszystkim o zbożach, ale także o metalach przemysłowych i szlachetnych. Rynek miedzi ma cały czas mocne wsparcie fundamentalne w postaci danych o zapasach giełdy LME, które oscylują obecnie w granicy 133 tys. ton. Złoto i srebro podlegają teraz konsolidacji. Patrząc jednak na wybicie EURUSD, generalnie słabego dolara, spadki na giełdach, perspektywę obniżek oprocentowania w USA czy silny trend metali szlachetnych dotychczas, można przyjąć że ceny srebra i złota będą jeszcze wyższe, przynajmniej w drugim kwartale 2008.

Silny rynek towarów i surowców oraz zainteresowanie inwestorów sprawia, że banki inwestycyjne rozbudowują swoje zespoły zajmujące się tą tematyką.
Pomimo znacznych wzrostów cen ropy wciąż beneficjentem tego ruchu nie jest kanadyjski dolar. Być może dzisiejsze dane makro przekonają kupujących.
Amerykańskie indeksy przełamały ważne psychologicznie "okrągłe" poziomy - wygląda na to, że trend spadkowy został wznowiony.

Kukurydza maj
(ZCK8)
Powrót do maksimów był niemal tak szybki jak korekta. To może być oznaką dużej siły rynku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021