Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Widmo strajku w norweskiej branży naftowej zażegnane

Autor: DM
Dodano: 16-02-2021 14:34

W ostatniej chwili udało się zażegnać widmo strajku pracowników rafinerii Mongstad należącej do Equinora. Mimo, że strajk miałby odbywać się tylko w rafinerii, to mógłby sparaliżować znaczną część biznesu paliwowego Skandynawów.

Kwestią sporna były nowe zapisy układu zbiorowego pracy. Strony: działacze ze związku zawodowego SAFE i kierownictwo rafinerii nie mogli dojść do porozumienia w sprawie płac.

Czytaj też: Kierowcy znowu dostaną po kieszeni

W przypadku braku porozumienia strajk mieli rozpocząć pracownicy w rafinerii Mongstad. Mimo, że chodzi o jeden tylko zakład to wstrzymanie przez niego pracy wyłączyłoby znaczną część biznesu paliwowego Skandynawów.

Rafineria jest bowiem kluczowa w obsłudze produkcji na kilku polach norweskiego szelfu kontynentalnego, w tym Johan Sverdrup i Troll. Co więcej w Mongstad znajduje się wielki terminal naftowy. Jego działalność w przypadku strajku w rafinerii także mogłaby zostać zakłócona.

Na szczęście dla spółki do protestu nie dojdzie. Udało się go zażegnać dzięki pośrednictwu ze stowarzyszenia pracodawców z NOGA (Norweskie Stowarzyszenie Ropy i Gazu).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021