Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Tele2 szuka nabywcy swej polskiej spółki

Autor: Gazeta Prawna
Dodano: 13-03-2008 06:18

Bank inwestycyjny Lazard szuka kupca na Tele2 Polska, operatora telekomunikacyjnego świadczącego usługi z wykorzystaniem infrastruktury innych firm - wynika z informacji "Gazety Prawnej".

Doradca szwedzkiego Tele2 przedstawił wstępną ofertę kupna Tele2 Polska - mówi "GP" przedstawiciel firmy, która taką ofertę otrzymała.

Na razie potencjalnym zainteresowanym ujawniono jedynie niepełne informacje. Zapewniono ich, że dokument ofertowy dostaną w marcu.

W dokumencie, który mają zainteresowani, jest informacja, że szwedzkie Tele2 planuje oddłużenie polskiej spółki przed transakcją. Obecnie zadłużenie to wynosi ok. 300 mln zł. Przedstawiciele branży telekomunikacyjnej, z którymi rozmawialiśmy, sądzą, że Tele2 chce sprzedać polską spółkę za ponad 300 mln zł.

Tele2 Polska nie komentuje naszych informacji. Karol Wieczorek, rzecznik Tele2 Polska, odesłał nas do centrali.

- Nie komentujemy spekulacji - mówi GP Pernilla Oldmark, rzecznik Tele2.

Pojawienie się wstępnej oferty sprzedaży Tele2 nie jest zaskoczeniem. Oczekiwano, że Szwedzi wycofają się z Polski, tak jak w ramach prowadzonej restrukturyzacji wycofali się z kilku rynków w Europie. Przed miesiącem, tuż po opublikowaniu wyników grupy Tele2 za 2007 rok, analitycy Danske Markets uznali, że w tym roku firma może sprzedać swe spółki w Austrii, Polsce i Szwajcarii.

W ocenie przedstawicieli branży telekomunikacyjnej, zainteresowanymi Tele2 mogą być tacy operatorzy, jak Exatel, GTS Central Europe (właściciel GTS Energis) i Telefonia Dialog oraz operatorzy komórkowi. Firmą mogą zainteresować się też zagraniczni gracze branżowi lub inwestorzy finansowi.

Tele2 Polska ma ok. 700 tys. klientów (w szczytowym momencie miała ich ponad 1 mln), z których ponad połowa płaci Tele2 abonament telefoniczny w usłudze WLR (hurtowy zakup abonamentu od Telekomunikacji Polskiej). Kilkanaście tysięcy klientów korzysta z szybkiego internetu oferowanego w usłudze BSA (hurtowy zakup szerokopasmowego internetu od TP).

We wrześniu 2007 r. Tele2 przedstawiło plany uruchomienia usług z wykorzystaniem LLU, czyli uwolnienia pętli lokalnej (odcinek sieci od centrali abonenckiej do gniazdka klienta). LLU pozwala operatorom oferować abonentom własne usługi. Wówczas firma szacowała, że inwestycje związane z LLU będą warte 200 mln zł.

- Prace nad tym projektem trwają - mówi GP Karol Wieczorek.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020