Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rekordowo słaby dolar

Autor: DM IDMSA
Dodano: 14-03-2008 08:54

Spadki na giełdach akcji,
Silny rynek surowców

W czasie sesji azjatyckiej kurs EURUSD kontynuował wzrosty, a trend jest tak silny, że tylko niespodziewane informacje byłyby w stanie naruszyć jego podstawy. Mogłyby to być np. lepsze odczyty danych makro, lub też interwencja na rynku walutowym. Dzisiejsza publikacja danych o sprzedaży detalicznej w USA - gorszych od prognoz - chwilowo zatrzymała przecenę dolara.

Była to reakcja odwrotna od spodziewanej i rynek po korekcie powrócił do trendu wzrostowego. Dane o zapasach w firmach też niczego nie powinny zmienić, chociaż duża nerwowość na rynku może sprowokować niespodziewany ruch kursu.

Silna przecena na parkietach azjatyckich doprowadziła do wzrostu awersji do ryzyka, co pociągnęło za sobą silne umocnienie jena, a także franka szwajcarskiego w stosunku do dolara. Dziś rano obie te waluty były pod silną presją kupujących. Dolar jen ustanawiał kolejne minima cenowe. Jednak przed publikacją danych o 13:30 z USA kurs USDJPY uległ lekkiej korekcie, by po publikacji ponownie powrócić do spadków.

Sytuacja jest pokłosiem braku wiary rynku w skuteczną pomoc FED dla instytucji finansowych, o której to rynek dowiedział się we wtorek. Wtedy to zapanowała krótka euforia na rynkach akcji, dolar przejściowo się umocnił, natomiast najmniej zareagowały na te doniesienia surowce.

Na rynku metali przemysłowych i szlachetnych panują wzrosty w ślad za osłabiającym się dolarem. Złoto zbliżyło się do psychologicznego 1000 USD z powodu spekulacji o wzroście popytu na ten metal w związku z niepewną sytuacją na rynkach finansowych. Dziś też analitycy z grupy JPMorgan Cazenove Ltd. podwyższyli do 910 USD z wcześniejszych 720 USD swoje szacunki średniej ceny złota w tym roku. Ropa naftowa przekroczyła 110 USD za baryłkę i zanosi się na kontynuację zwyżki.

Niech Fed bardziej się stara przywrócić zaufanie - ft.onet.pl
Dollar Falls to 12-Year Low of 100 Yen on Carlyle Fund Failure - Bloomberg News

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021