Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

BCC apeluje o bardziej zdecydowane działania w sprawie przyjęcia euro

Autor: PAP
Dodano: 14-03-2008 20:15

Business Centre Club pozytywnie odbiera wypowiedź ministra finansów o możliwości przyjęcia euro w 2012 roku, oczekuje jednak bardziej zdecydowanych działań w tym zakresie.

Mimo, że była to pierwsza względnie konkretna wypowiedź ministra finansów w tej sprawie od objęcia stanowiska, to jednak przedsiębiorcy oczekują większego zdecydowania, przyjęcia planu integracji ze strefą euro oraz kompetentnej współpracy rządu i Narodowego Banku Polskiego. Jest to konieczne zwłaszcza w zakresie koniecznych działań antyinflacyjnych - pisze BCC.

Ponad 80 proc. należących do BCC przedsiębiorców uważa, że przyjęcie europejskiej waluty powinno nastąpić jak najwcześniej.

Minister finansów Jacek Rostowski mówił niedawno, że nie jest wykluczone przystąpienie Polski w 2009 roku do dwuletniego mechanizmu poprzedzającego przyjęcie euro (ERM2) i do strefy euro w 2012 r. - Nie można wykluczyć, że może się to stać (wejście do ERM2) w 2009 roku. W związku z tym teoretycznie w strefie moglibyśmy być w 2012 roku - powiedział Rostowski. Dodał, że nie jest to jednak żadne zobowiązanie.

- Odkładanie terminu jest złym rozwiązaniem. Decyzję należy podjąć teraz, kiedy koniunktura gospodarcza jest sprzyjająca. Przede wszystkim jednak konieczne jest jak najszybsze wyznaczenie konkretnej daty i konsekwentna realizacja strategii przyjęcia euro - pisze w oświadczeniu BCC.

17 września 2007 roku BCC zainaugurował ogólnopolską kampanię społeczną ProEuro. Deklarację programową kampanii podpisali m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, prof. Aldona Kamela-Sowińska, prof. Bronisław Geremek, ks. Adam Boniecki, prezes Krzysztof Pietraszkiewicz, dr Stanisław Kluza, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i przewodniczący EKES Dimitris Dimitriadis. Wszyscy sygnatariusze deklaracji zgadzają się, że szybkie przyjęcie euro leży w interesie Polski.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021