Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Jesienią rozpocznie się ostra walka banków

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 17-03-2008 07:53

Trzy nowe banki w tym roku. Tworzona przez Wojciecha Sobieraja grupa finansowa zaczyna po wakacjach

Od lat nie było takiej sytuacji na polskim rynku finansowym. W tym samym czasie wystartują trzy banki. Pierwszy z nich zakłada były wiceprezes BPH Wojciech Sobieraj dla włoskiej grupy Carlo Tassra. Jej największym inwestorem jest mająca polskie korzenie rodzina Zaleskich (mieszkają we Francji). Senior rodu Romain Zaleski jest jednym z najbogatszych Francuzów. Carlo Tassara zdecydowała się zainwestować w Polsce aż 1,5 mld zł - informuje "Rzeczpospolita".

Na jesieni pojawią się oddziały banku należącego do niemieckiej grupy finansowej Allianz. W Polsce ma ona już dwie spółki ubezpieczeniowe, towarzystwo funduszy inwestycyjnych i towarzystwo funduszy emerytalnych. W tym samym czasie nową, całkowicie odmienioną strategię zacznie realizować Bank Współpracy Europejskiej. Nowy właściciel spółki - fundusz Innova Capital - nie tylko zmieni nazwę banku, ale także zamierza stworzyć praktycznie nową instytucję - czytamy w dzienniku.

Pojawienie się nowej konkurencji na pewno zamiesza na rynku. Tym bardziej że bank Wojciecha Sobieraja tworzony jest z myślą o tych klientach, którzy na rynku finansowym są aktywni. Allianz na początku także zamierza \"uderzyć\" do tych, którzy z produktami finansowymi mieli już do czynienia. Według planów 70 proc. jego klientów będą stanowić osoby, które z usług Allianzu już korzystają.

Strategia Banku Współpracy Europejskiej właśnie jest przygotowywana. Ale już dziś Mariusz Karpiński, nowy prezes spółki, mówi: - Będziemy celować w klientów dynamicznych, przedsiębiorczych, którzy chcą zwiększać swoją aktywność finansową.

To wskazuje, że trzy nowe banki będą najpewniej walczyć o podobnych klientów. Będą się starały podebrać ich konkurencji. My na pewno na tym skorzystamy. Kiedy jesienią 2003 r. pojawił się Euro Bank, zaczęły się duże zmiany na rynku pożyczek gotówkowych. Z kolei zbudowany na Górnośląskim Banku Gospodarczym Getin Bank doprowadził do zwiększenia oprocentowania depozytów - wyjaśnia \"Rz\".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021