Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Gowin: trwa dyskusja na temat produkcji polskiej szczepionki i leków na COVID-19

Autor: PAP/TE
Dodano: 03-03-2021 17:51 | Aktualizacja: 03-03-2021 20:10

Z czołowymi polskimi uczonymi oraz przedstawicielami wiodących polskich firm farmaceutycznych dyskutujemy nad produkcją polskiej szczepionki i leków na Covid 19 - napisał w środę na Twitterze wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

"Razem z czołowymi polskimi uczonymi m.in profesorami: Maciejem Żyliczem (biochemikiem i biologiem molekularnym, prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - red.), Krzysztofem Pyrciem (biologiem i biotechnologiem, specjalistą w zakresie mikrobiologii i wirusologii - red,), Marcinem Drągiem (chemikiem uczestniczącym w projekcie Agencji Badań Medycznych i Ministerstwa Zdrowia, która pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 - red,) oraz przedstawicielami wiodących polskich firm farmaceutycznych dyskutujemy nad produkcją polskiej szczepionki i leków na Covid 19" - czytamy we wpisie wicepremiera.W środę firma Mabion poinformowała, że zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19. Dodano, że spółka zawarła też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych.

Zobacz więcej: Szczepionka przeciw COVID-19 będzie produkowana w Polsce

Po podpisaniu przez Mabion umowy z Novavax na transfer technologii i produkcję szczepionki przeciw COVID-19 kurs akcji spółki wystrzelił - cena wzrosła o 89 proc. (tuż po południu notowania zawieszono ze względu na dużą zmienność) do 59 zł. To jeden z bardziej spektakularnych skoków cen na warszawskiej giełdzie, ale przez ostatni rok pandemii spółki szeroko pojętej branży medycznej dostarczały giełdowym inwestorom wielu takich emocji. I paru rozczarowań….

Czytaj więcej: Wirus napompował polskie spółki. Gigantyczne wzrosty

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021