Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

MSP sprzedaje "resztówki"

Autor: PAP
Dodano: 17-03-2008 20:06

Do połowy 2009 r. resort skarbu chce sprzedać prawie wszystkie resztówki większościowym udziałowcom - powiedział w poniedziałek PAP szef resortu skarbu Aleksander Grad. Chodzi o pakiety akcji spółek, w których udział Skarbu Państwa wynosi poniżej 10 proc.

"Chcemy sprzedać jak najwięcej (resztówek - PAP), by w połowie 2009 roku praktycznie ich nie było. Będziemy zachęcać większościowych akcjonariuszy do odkupienia akcji od Skarbu Państwa" - powiedział Grad.

Minister podkreślił, że resort skarbu oferuje równolegle sprzedaż spółek, w których udział Skarbu Państwa wynosi poniżej 10 proc., ale też tych powyżej 25 proc.

Proces ten - jak zaznaczył Grad - ma przyspieszyć przygotowywany przez resort skarbu projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. "Chcemy wprowadzić zasadę sprzedaży (resztówek) poprzez aukcje nie tylko dla pakietów poniżej 10 proc., ale również dla pakietów większych - powyżej 10 proc." - dodał.

"Inwestorzy muszą się zastanowić, czy będą chcieli brać udział w tych licytacjach, czy pozwolą na sprzedaż resztówek komu innemu. Muszą jednak pamiętać o konsekwencji, że nowy właściciel może być bardziej w tej spółce agresywny, niż do tej pory Skarb Państwa" - podkreślił Grad.

Resort skarbu chce zwiększyć obowiązki informacyjne w spółkach z udziałem państwa. "Na zarządzie spółki będzie ciążył obowiązek informacyjny, by Skarb Państwa miał wiedzę, co się w niej dzieje" - powiedział szef resortu skarbu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021