Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Przecena commodities

Autor: DM IDMSA
Dodano: 18-03-2008 12:07

Największy spadek ropy od 2003,
Eksport pszenicy z USA

Upadek banku Bear Stearns oraz kolejna interwencja Fed wywołała falę likwidacji pozycji na rynkach kontraktów terminowych. Na niektórych rynkach spadki były wręcz dramatyczne -ceny kawy spadły o blisko 10%, kakao o 6%, pomimo że już drugi tydzień trwa strajk na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a strajkujący blokują wywóz kakao.

Nie jest tajemnicą, że posiadaczami długich pozycji (kupionych kontraktów) o znacznej wartości były i są fundusze spekulacyjne. Być może na skutek pokaźnych spadków na innych rynkach (NZDJPY ponad 5%) zamykały one kontrakty terminowe na miedź, pszenicę czy ryż.

Przecena dotknęła przede wszystkim podstawowe rynki, a więc ropę naftową i miedź. Ta pierwsza spadła o ponad 4 USD - procentowo to największy spadek od czasu rozpoczęcia wojny w Iraku. Według wielu analityków ceny już od dłuższego czasu nie były podparte sytuacją fundamentalną na rynku. W dłuższej perspektywie (wykres dzienny) wyraźnie widoczny jest trend wzrostowy, zatem korektę należy raczej wykorzystać do kupna kontraktów w momencie gdy pojawią się sygnały jej zakończenia.

Spadek cen ropy oraz pozostałych commodities na moment wyciszył obawy inflacyjne - niemal automatycznie przestały rosnąć ceny metali szlachetnych. Złoto oscyluje wokół poziomu 1000 USD. Podobnie jak w przypadku cen ropy naftowej - w dłuższej perspektywie w mocy pozostaje trend wzrostowy. Historia rynku uczy, że długoterminowy wzrost cen metali szlachetnych był hamowany dopiero przez podwyżki stóp procentowych do poziomu kilkunastu procent. A na to w najbliższym czasie się nie zanosi. Nic nie wskazuje także na poprawę sytuacji USD, nie licząc krótkotrwałych korekt.

Wobec wzrostu zmienności a także wyższych cen, giełdy amerykańskie od dziś zwiększają dozwolony dzienny limit zmiany ceny pszenicy do 90 centów za buszel. Wczoraj ceny pszenicy spadły o dozwolony limit, przede wszystkich z powodów technicznych (pozycje fundusze spekulacyjnych). Departament rolnictwa USA przewiduje, że eksport tego zboża wzrośnie w tym roku o 35% w stosunku do sezonu 2007.

CADJPY
(Kanada / Japonia)
Słaby CAD i mocny jen sprzyjają sprzedaży tej pary walutowej. Należy mieć na uwadze dzisiejsze dane o inflacji (12:00).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021